30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Yenilenebilir Enerjinin Tedariği ve Belgelenmesi Toplantısı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi tarafından önemli katılımcıların yer aldığı “Yenilenebilir Enerjinin Özel Bir Ürün Olarak Tedariği ve Belgelenmesi” konusunda yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

“Yenilenebilir Enerjinin Özel Bir Ürün Olarak Tedariği ve Belgelenmesi” konusu üzerine SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi tarafından yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantı, şirketlerin yenilenebilir enerji talebi ile bu talebin nasıl karşılanabileceğine ilişkin alternatiflerin ortaya konulması ve yenilenebilir enerjiye has bir ticaret platformu oluşturulmasına yönelik potansiyelin irdelenmesi amacıyla düzenlendi.

Toplantıya katılan toplam 23 kişinin alanları:

  • Yenilenebilir enerji talep eden şirketler,
  • Yenilenebilir enerji üreticileri,
  • Enerji tedarikçileri,
  • Sektör kuruluşları,
  • Ticaret platformları,
  • Sertifikasyon kuruluşları ve
  • ilgili kamu kurumları temsilcileri

“Yenilenebilir Enerjinin Özel Bir Ürün Olarak Tedariği ve Belgelenmesi” yuvarlak masa katılımcı listesi:

İSİMKURUM
Abdullah GölAydem Yenilenebilir (Bereket Grubu)
Ali Hakan EverekliTenera Enerji/Global Holding
Ayşegül KöseoğluIKEA
Bahadır KarabekiroğluBorusan Enbw (strateji/iş geliştirme)
Berk BaysalGaranti Bankası
Burak AkatEPİAŞ
Bülent AnalayEnerjisa (Dağıtım/Ticaret)
Bülent TuranEPİAŞ
Derya ErbayEPİAŞ
Elvan Tuğsuz GüvenTektuğ Elektrik
Erdem SezerAksa Enerji
Ferdi GökçekEÜD-Enerjisa
İbrahim Halil KaracaEPİAŞ
İrem BarzilayGaranti Bankası
İpek KurtoğluH&M
Nida Nur KüçükBorusan Enbw (satış)
Oytun AlıcıELDER
Ömer KoçEÜD-Gama enerji
Sıla DuranFoton Energy
Sıla Durukan YeşilyurtStockman Group (Lindex)
Tuğçe UsluUnilever

Yuvarlak masa toplantısında yapılan değerlendirmeler ve sonuçlar:

Yuvarlak masa toplantısı sonucunda katılımcılar yenilenebilir enerjinin özel bir ürünü olarak tedarik edilmesi için iki ayrı mekanizma önerdiler. Mekanizmaların birbirine alternatif olmaktan ziyade farklı hedef kitlelere yönelik olarak işlev görmesi önerildi.

Birinci mekanizma orta ve büyük ölçekli tüketiciler ve tedarik zincirlerine yönelik sertifika modeli. Bu model özellikle uluslararası platformlarda tüketicinin yenilenebilir enerji tüketimini kanıtlayabilmesi için kullanılabilecek standart sertifikaların üretilmesini içerecek. Ayrıca orta vadede sertifika ticareti fiziksel ticaretten bağımsız olarak serbest piyasada mümkün olabilecek.

İkinci mekanizma ise küçük tüketiciler için Görevli Tedarik Şirketleri(GTŞ) ve diğer tedarik şirketleri tarafından düzenlenmiş bir yenilenebilir enerji tarifesi kapsamında yenilenebilir enerji tüketicilerine sunulması öngörülüyor. Bu mekanizmanın küçük tüketicilerin alışık olduğu perakende tedarikçiler üzerinden yürüyeceği için yenilenebilir enerji tüketiminin yaygınlaşmasına olanak sağlayacağı düşünülüyor.

Her iki mekanizma için de yenilenebilir enerjinin çift saymayı önleyecek şekilde belgelenmesi ve doğrulamasının yapılması için bir sistem kurulması, bu sistemin uluslararası standartlarda olması önem taşıyor. Sistemin kurulmasının ardından orta/ büyük tüketicilere yönelik sertifikaların ihraç edilmesi ve düzenlenmiş tarifeden perakende elektrik satışı için GTŞ’lere belge veya sertifika verilmesi mümkün olacak.

Yenilenebilir enerji talebinin artması için gönüllü mekanizmalara ek olarak tüketicilere yönelik teşvik edici ve/ veya zorlayıcı mekanizmaların devreye alınması önerildi. Özellikle karbon salımı yüksek sektörlerde faaliyet gösteren büyük tüketiciler için bir puanlama sistemi getirilmesi ve bu kapsamda sertifikaların vergi vs. gibi ek yükümlülükleri bertaraf etmek veya ek teşvik sağlayabilmek için kullanılması önerildi.

“Yenilenebilir Enerjinin Özel Bir Ürün Olarak Tedariği ve Belgelenmesi” yuvarlak masa toplantısı özet raporuna aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir