30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerjiden İstihdama Büyük Katkı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerji endüstrisi, 2017’de dünyada genelinde 500 bin kişiye ek iş sağlarken, sektördeki toplam istihdam 10 milyonu aştı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), Yenilenebilir Enerji ve İstihdam Raporu – 2018 Yıllık Görünümü’nü yayımladı.

Rapor, seçilmiş ülkelerde geçen yıl sağlanan istihdam durumunu göstermektedir. Serinin bu beşinci baskısına göre, sektördeki istihdam (büyük hidroelektrik de dahil olmak üzere), 2017 yılında dünya genelinde yüzde 5,3 oranında artarak toplam 10,3 milyona ulaştı.

Çin, Brezilya, ABD, Hindistan, Almanya ve Japonya, toplam istihdamın yüzde 70’inden fazlasını karşılayarak dünyanın en büyük yenilenebilir enerji işverenleri oldu. Giderek artan sayıda ülke yenilenebilir kaynakların sosyo-ekonomik faydalarını görüyor. 2017 yılında tüm yenilenebilir enerji işlerinin beşte dördü Asya’da gerçekleşti.

Güneş fotovoltaik (PV) endüstrisi en fazla iş sağlayan yenilenebilir enerji alanı oldu. PV istihdamı 2017’de yüzde 9’luk artışla 3,4 milyona ulaştı. Küresel rüzgar enerjisi endüstrisindeki işler ise 1,15 milyona geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.