30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerjide Yeni Rekor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı 2017’de yüzde 25’e yükselerek rekor bir seviyeye ulaştı.

Dünya genelinde 2017 yılında elektrik talebi, küresel enerji talebi büyümesinden daha hızlı arttı. Dünyada elektrik talebi 2017’de yüzde 3,1 oranında artış gösterirken, bu büyümenin yüzde 70’i Çin ve Hindistan’dan geldi.

Yükselen ekonomilerde elektrik talebi büyümesi, yükselen ekonomik çıktıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Çin’de, yaklaşık yüzde 7’lik güçlü ekonomik büyüme karşısında elektrik talebi yüzde 6 arttı. Hindistan’da, yüzde 12 seviyesinde olan elektrik talebi büyümesi, ekonomik faaliyetlerdeki yüzde 7’lik büyümeyi geride bıraktı. Çin ve Hindistan dünya çapında küresel elektrik talebi büyümesinin yüzde 70’ini oluşturdu.

Gelişmiş ekonomiler, elektrik talebi büyümesinin yüzde 10’unu oluştururken, ortalama talep yüzde 1’den daha az artmıştır. ABD’de elektrik talebi 2016 yılına göre yaklaşık 80 teravat saat düştü. Avrupa Birliği’nde yüzde 2,3 büyüyen elektrik talebi, ekonomik üretimdeki yüzde 2,3’lük büyüme oranıyla eşleşti. Japonya’daki elektrik talebi de yaklaşık 15 teravat saat arttı.

Artan talebi karşılamak için küresel ek üretimin yaklaşık yarısını oluşturan yenilenebilir enerji, global üretimdeki payını yüzde 25 gibi rekor seviyeye çıkardı. Küresel elektrik üretiminde kömürden sonra ikinci sırada yer alan yenilenebilir enerji, üst üste 3 yıl doğalgazı geride bıraktı.

Rüzgar ve güneş PV üretimindeki güçlü artışlara rağmen, hidroelektrik enerji, yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretiminin en büyük kaynağı olmaya devam ediyor ve toplam yenilenebilir enerji üretiminde yüzde 65’lik bir paya sahip.

Diğer düşük karbonlu teknolojiler arasında, nükleer üretim 2017 yılında 26 teravat saat artarken, 2016 yılında devreye alınan yeni nükleer kapasitenin önemli bir kısmı geçen yıl ilk tam çalışma yılını gördü. Nükleer üretim, küresel enerji üretiminin yüzde 10’unu oluşturdu ve 2016’ya oranla yüzde 3 arttı. Japonya bu büyümenin yüzde 40’ına katkıda bulundu.

Doğalgaza dayalı elektrik üretimi 2017’de yüzde 1,6 artarken, toplam büyümenin yüzde 15’ini oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.