30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerjide Patent Başvuruları 10 Yılda 3’e Katlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünya çapında yenilenebilir enerji alanında yapılan patent başvuru adedi 2006-2016 döneminde 3’e katlandı. Sektördeki toplam patent başvuru sayısı 2016’da 550 bin adedi bulurken, en fazla patent başvurusu 183 binle güneş panellerinde gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz on yıl, yenilenebilir enerji teknolojileri için inovasyon ve icatların güçlü büyümesini gördü. Patentler, bu tür yenilikleri teşvik etmek için önemli bir mekanizmadır. Gelir üretimini (lisanslar yoluyla) destekliyor, ortaklıkları teşvik ediyor ve mucitlerin ve kamuoyunun çıkarlarını dengelerken piyasa avantajları yaratabiliyorlar (IRENA, 2013c).

Güvenilir patent verileri, dünya çapında yenilenebilir enerji inovasyonunun takip edilmesi, teknoloji yaşam döngüsündeki patentlerin ve yeni teknoloji alımının kilit rolünün artırılması için bir araç sağlar. Böylesi bir küresel izlemeyi kolaylaştırmak için, IRENA, küresel izleme aracı olan ve araştırma, geliştirme ve demonstrasyondaki eğilimlerin değerlendirilmesine yardımcı olan web tabanlı bir araç olan INSPIRE (www.irena.org/inspire) geliştirmiştir.

Bu araç, yenilenebilir enerji patentleri ve teknik standartlar hakkında kapsamlı, güvenilir, sürekli güncellenen bilgiler sunarak, IRENA Üye Devletleri arasında teknoloji ve inovasyon stratejilerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu tür bilgiler, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi takip eden ülkeler tarafından standardizasyon, kalite yönetimi ve teknoloji riskinin azaltılmasını kolaylaştırır.

Patent Başvuru Sayısı Yarım Milyonu Geçti

IRENA, INSPIRE platformunu geliştirirken, son yenilenebilir enerji patentlerinde de görüldüğü gibi iklim değişikliğinin azaltılması teknolojilerindeki eğilimlere ışık tutmak için Avrupa Patent Ofisi ile yakın bir çalışma yürüttü. Elde edilen veriler, 2006 ve 2016 arasında dünya çapında yapılan toplam yenilenebilir enerji pantent başvurularının üçe katlandığını gösterdi. 2006 yılında 100 bin seviyesinde olan yenilenebilir enerji patent başvuruları yıllık ortalama yüzde 17 oranında artarak 2016’da 550 bin adede ulaştı.

Yenilikçi enerji, yaratıcı faaliyetlerin yoğunlaşmasının yanı sıra, keskin maliyet düşüşleri ve sürekli dağıtım büyümesi sağladı. Örneğin, güneş PV ile ilgili patent başvuruları 183.000’e ulaşırken, teknolojinin kümülatif olarak yerleştirilmesi ise 290 GW’ı geçemedi. Daha olgun bir teknoloji olan hidroelektrik enerji, yaklaşık 1.250 GW’lık daha yüksek kümülatif dağıtımına rağmen, daha mütevazı bir 36.000 patent başvurusunda kaldı.

2006’dan bu yana yenilenebilir enerji kaynakları arasında en hızlı patent artışı kaydeden Solar PV, 2016 yılında tüm yenilenebilir enerji teknolojileri arasında en büyük paya sahip oldu. Solar PV ve güneş enerjisi teknolojileri birlikte 2016’daki patentlerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Rüzgar patentleri toplamın beşte birini, biyoenerji ise altıda birini oluşturuyor. Bunları hidroelektrik ve diğerleri takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.