30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerjide Küresel İstihdam 10 Milyonu Aştı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan son rakamlara göre, yenilenebilir enerji sektörü, 2017 yılında küresel bazda 500 binden fazla yeni iş yarattı. Sektörde dünya genelindeki toplam istihdam (büyük hidroelektrik dahil) 10,3 milyonu buluyor.

IRENA’nın verilerine göre, 10,3 milyonu bulan küresel yenilenebilir enerji istihdamının yüzde 60’ını Asya oluşturuyor.

Dünyanın en büyük yenilenebilir enerji işverenleri olan Çin, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Almanya ve Japonya dünya çapında sektördeki tüm işlerin yüzde 70’ini temsil ediyor.

Güneş PV endüstrisi, 3,4 milyon istihdamla yenilenebilir enerji teknolojileri en büyük işveren konumunda bulunuyor. Çin, PV endüstrisindeki istihdamın üçte ikisini tek başına barındırıyor.

Dünyanın en büyük güneş PV sektörüne sahip olan Çin’i, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor. Hindistan ve Bangladeş, küresel güneş PV işlerinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan ilk beşini oluşturuyor.

Rüzgarda istihdam hızı yavaşladı

Rüzgar endüstrisindeki işler, geçen yıla göre bir miktar yavaşladı ve dünya çapında 1,15 milyona ulaştı. Rüzgar işleri nispeten az sayıda ülkede bulunurken, yoğunlaşma derecesi güneş PV sektöründen daha düşük.

Çin, küresel rüzgar istihdamının yüzde 44’ünü oluşturuyor, bunu sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 10 ile Avrupa ve Kuzey Amerika izliyor. Dünyanın en büyük kurulu rüzgar gücüne sahip ilk 10 ülkenin yarısı Avrupa’da yer alıyor.

2050’de 28 milyon istihdam

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Müdürü Adnan Z. Amin, yenilenebilir enerjinin, tüm dünyada hükümetler için düşük karbonlu ekonomik büyümenin bir ayağı haline geldiğini, sektörde artan istihdamın bunun bir yansıması olduğunu söyledi.

Çekici politikaların mevcut olduğu ülkelerde, yenilenebilir enerjinin ekonomik, sosyal ve çevresel faydalarının belirgin olarak görüldüğünü dile getiren Amin, “Bu veriler, küresel enerji sisteminin karbonsuzlaşmasının küresel ekonomiyi büyütebileceğini ve 2050 yılına kadar sektörde 28 milyon kişiye kadar iş yaratabileceğine dair analizimizi destekliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir