30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında G20’nin Lideri Fransa Oldu”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Allianz’ın NewClimate Enstitüsü işbirliği ile G20 ülkelerinde yatırım ortamını ve yenilenebilir enerji için yapılan yatırımları incelediği Allianz 2018 İklim ve Enerji İzleme Raporu’nun üçüncüsü yayımlandı.

Allianz’ın NewClimate Enstitüsü işbirliği ile G20 ülkelerinde yatırım ortamını ve yenilenebilir enerji için yapılan yatırımları incelediği Allianz 2018 İklim ve Enerji İzleme Raporu’nun üçüncüsü yayımlandı.

Rapora göre; gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere çoğu G20 ülkesinin geçtiğimiz yıl düşük karbonlu enerji yatırımlarına yönelik koşullarını iyileştirildiği ve buna rağmen, ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına en iyi yatırım koşullarını sağlamak için politika çerçevelerini iyileştirme konusunda kat edecek uzun bir yolu bulunduğu ifade edildi.

“G20 ülkelerinin, enerji sektöründe yıllık 886 milyar dolar tutarında yatırım yapması gerek.”

G20 ülkelerinin, Paris Anlaşması’nın iklim hedeflerine uyum için enerji sektöründe yıllık 886 milyar dolar tutarında yatırım yapması gerektiğinin vurgulandığı raporda, G20’nin yenilenebilir enerjiler için yatırım ortamını iyileştirebilmek adına daha iddialı, tutarlı ve şeffaf, uzun vadeli stratejiler geliştirip uygulaması gerektiğine dikkat çekildi.

“Yenilenebilir enerji yatırımlarında G20’nin lideri Fransa oldu.”

Rapora göre; yenilenebilir enerji yatırımlarında G20’nin lideri Fransa oldu. Fransa’yı sırasıyla Almanya ve Birleşik Krallık izledi. Uzun vadeli yatırımlar ile yine güneş ve rüzgar çiftlikleri gibi karmaşık projeler için önemli bir kriter sayılan en iyi politika ve piyasa ortamı, bu üç ülkede bulunuyor.

“Tam karbosuzlaştırma stratejisi izleyen ülke sayısı çok az.”

G20 ülkeleri arasında sadece birkaç ülke enerji sektöründe tam karbonsuzlaştırma stratejisi izliyor. ABD dışında hemen hemen bütün G20 ülkeleri, CO2 emisyonu limitlerini 2050 yılına kadar net olarak sıfıra indirmeyi kabul etse de somut adımlar atan pek olmadı.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.