30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Yenilenebilir Enerji Yatırımları Fosil ve Nükleeri Katladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyada geçen yıl yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırım miktarı, fosil yakıtlara ve nükleer enerji alanına yapılan yatırımların iki katına ulaştı.

REN21’in yayımladığı rapora göre, geçen yıl yenilenebilir enerji alanındaki bu etkileyici gelişmelere rağmen, küresel enerji talebinin artması sonucu atmosfere salınan karbon miktarı 2017’de yüzde 1,4 oranında artış gösterdi.

Modern yenilenebilir enerji, dünya genelinde toplam enerji tüketiminin yüzde 5,4’üne ulaştı. Özellikle fotovoltaik güneş panellerinde yaşanan başarılı gelişmelere bağlı olarak yıl sonu itibariyle yenilenebilir enerji kapasitesi üçte bir artarak toplam 402 gigavata yükseldi.

Yenilenebilir enerjideki ilave kapasite artışları 2017 yılında dünyada inşa edilen yeni enerji üretim tesislerinin yüzde 70’ini oluşturdu.

Olumlu haberlere rağmen, yenilenebilir enerjide elde edilen kazanımlar dünya çapında yüzde 2,1 oranında artan enerji talebini karşılamakta yeterli olmadı.

Yenilenebilir enerji, elektrik konusunda problemi hafifletmeye yardımcı olsa da enerji tüketiminin büyük bir kısmı ısınma ve ulaşımda gerçekleşiyor. Tüketilen tüm enerjinin neredeyse yarısı (% 48) ısıtma ve soğutma için harcanırken, ulaşım yaklaşık üçte birini (% 32) oluşturuyor. Normal elektrik tüketimi ise dünya çapında tüketilen tüm enerjinin sadece yüzde 20’ini temsil ediyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, sadece mevcut enerji tesisleri ve etrafındaki gaz emisyonlarının izlenmesine odaklanmamalı, benzin ve dizel motorlu otomobiller yerine elektrikli araçların tercih edilmesi ve evleri ısıtmanın ve soğutmanın daha verimli yollarının aranması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir