30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yenilenebilir Enerji Yatırımcısının Şikayet Edecek Noktası Yok”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, yenilenebilir enerji endüstrisinin Anadolu’da uzun süredir devam eden üretim sorununa büyük bir çare olduğunu söyledi.

Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji yatırımlarına büyük önem vererek bugün ürettiği elektriğin yaklaşık yüzde 10’unu güneş ve rüzgardan elde ediyor. Bu dev santrallar için yapılan yatırımlar aynı zamanda rüzgar ve güneş enerjisi endüstrisinin de Anadolu’ya gelmesine neden oldu. Anadolu’nun farklı noktalarında rüzgar türbini ve güneş paneli üretimi yapan fabrikalar kuruldu. Beraberinde yan sanayide atılımlar yapıldı.

“Bugün İzmir gibi liman şehirlerimizde hem elektrik üretimi yapılıyor hem de buradaki fabrikalarda üretilen parçalar ihraç ediliyor.”

Yenilenebilir enerji endüstrisinin Anadolu’da uzun süredir devam eden üretim sorununa büyük bir çare olduğunu söyleyen Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, “Türkiye otomotivde yaşadığı üretim atağının bir benzerini bu alanda yaşıyor. Özellikle rüzgar türbinlerinin üretim aşaması da tıpkı otobüslerin üretimi gibi. Son dönemde dünya devlerinin kurduğu üretim tesislerde çok kritik parçalar üretiliyor. Türkiye, rüzgarda kule, kanat, dişli parçaları ve jeneratörü güneşte ise panel ve hücreleri başarı ile üretiyor. Buradaki başarı beraberinde ihracatı getirdi. Bugün İzmir gibi liman şehirlerimizde hem elektrik üretimi yapılıyor hem de buradaki fabrikalarda üretilen parçalar Avrupa, Balkanlar ve Afrika’ya ihraç ediliyor.” şeklinde konuştu.

“Sadece üretimde değil santralleri kurduğumuz en ücra köylerde bile büyük bir kalkınma oluyor.”

Yenilenebilir enerji için parça ve ekipman üretimi yapan tesislerin Anadolu’da büyük bir istihdam yarattığını ifade eden Acarla, “Bu fabrikalarda üretim ve Ar-Ge bölümlerinde çalışan mühendislerin çoğu o bölgede yetişmiş kişiler. Bu da şehirlerimizden dışarıya olan göçü engelliyor. Fabrikalar yakın bölgelerde yan sanayilerin gelişmesine neden oldu. Yenilenebilir enerji genellikle dağınık yapıda olduğu için yerel olarak çok yüksek fayda sağlıyor. Bu sadece üretimde değil santralleri kurduğumuz en ücra köylerde bile büyük bir kalkınma oluyor. Bölge ekonomisi canlanıyor.” diye belirtti.

“Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmış yatırımcıların şikayet edecek noktası yok.“

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelini 2000’li yıllarının başında fark ettiğini belirten Acarla, konuşmasına şöyle devam etti:

“Son 5 yıldır bu alanı stratejik görüp daha fazla odaklanmaya başladık. Rekabet gücünün yanında Türkiye’nin bu alandaki doğal kaynak zenginliği çok yüksek. Güneşlenme süresi ve aldığı rüzgarın kalitesi santralların çok verimli çalışmasını sağlıyor. Özellikle sahip olduğumuz rüzgar koridorları Avrupa’nın hayal edemeyeceği seviyede kaliteye sahip. Bugünün şartlarında Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmış yatırımcıların şikayet edecek noktası yok.

Şu anda enerji talebini kesintisiz karşılamak için doğalgaz ve nükleer gibi seçeneklere mecburuz ama depolama teknolojisi ile şebekenin sadece yeşil enerjiden besleneceği günler tahminimizden daha yakın.”

“Sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapacağız.”

Acarla yapmayı planladıkları yatırımlar ile ilgili de şunları aktardı:

“Türkiye’de sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapacağız. Şuan Türkiye’de 11 enerji santralimiz ile 495 MW kurulu güce sahibiz. Sivas, Malatya, Hatay, Mersin, Edirne, Afyon ve Manisa’da 10 yeni RES santralı kuracağız ve toplam kurulu gücümüz 1.100 megavat’a ulaşacak.”

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.