30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı Düzenlendi

KASTAMONU (Enerji Portalı) – Kastamonu Ticaret İl Müdürlüğünün düzenlediği Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı gerçekleştirildi.

Kastamonu Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri Çalıştayı düzenlendi. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya kurum müdürleri, yardımcıları ve akademisyenler katıldı.

“Kooperatif Dünyada 1930’dan Bu Yana Var Fakat Türkiye’de Beş Sene Önce Böyle Bir Uygulama Yoktu”

Çalıştayda sunum yapan Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Gümrük ve Ticaret Uzmanı Gülsüm Gözde Ayanoğlu, ”Kooperatifler birçok alanda faaliyet gösterir. Türkiye’de ne yazık ki sadece tarımsal alanda sulama alanında ya da yapı kooperatifçiliği alanında sektörlere sıkışmış durumda. Vatandaşlar üzerinde bir farkındalık çalışması yaptık. Enerji kooperatifleri bahsettiğim 30 kooperatif arasında. Beş sene önce Türkiye’de böyle bir uygulama yoktu. Ama dünyada 1930’dan beri var olan bir kooperatiftir. Enerji kooperatifleri bu bahsettiğim kooperatiflerden bir tanesiydi. Bugün ciddi anlamda Amerika Birleşik Devletlerinde bu alanda 42 milyon vatandaş enerjisini bu şekilde karşılıyor” diyerek Avrupa’da yetmişlerden bu yana kullanıldığını belirtti.

“Elektrik Piyasası Mevzuatından Kaynaklanan Özel Ortaklık Şartları Var”

Ayanoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu kooperatifleri nasıl kuracağız? Kooperatiflerin temel kuruluş şartı var. Birde elektrik piyasası mevzuatından kaynaklanan özel ortaklık şartları var. Bu kapsamda gerçek veya tüzel kişiliğe gerek var.”

“Çalıştayın Amacı Yenilenebilir Enerji Konusunda Toplumu Bilgilendirmek”

Program konuşan Kastamonu İl Ticaret Müdürü Sefa Özata, “Bu çalıştayın amacı yenilenebilir enerji konusunda toplumu bilgilendirmek. Bu konuda yapılacak işlerle ilgili hangi tür iş kollarında nasıl bir enerji sistemi kuracaklarını ve daha sonra da kendi ihtiyacını karşıladıktan sonra satabilir haline geleceği konusunda bakanlıktan gelen arkadaşlarımız size bilgi verecektir. Bu vesileyle hepinize hoş geldiniz dileyerek çalıştayımıza başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.