İSTANBUL (Enerji Portalı) – BMI Business School ve İTÜ akademisyenlerinin işbirliğinde düzenlenen, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanındaki en önemli eğitim programlarından biri olan “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı” yeni dönem tarihi belli oldu.

Dünya’da ve Türkiye’de Yenilenebilir Enerji alanına olan ilgi hızla artmaya devam ediyor. Pandeminin etkisiyle bu konudaki ilginin daha da hızlandığını söylemek mümkün. Türkiye gerçekten de Yenilenebilir Enerji alanında yüksek potansiyele sahip bir ülke ve bu konuda yetkin iş dünyası profesyonellerine, mühendislere, girişimcilere fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor.

BMI Business School Istanbul, İTÜ akademisyenleri işbirliğinde 2010 yılından beri düzenli olarak düzenlediği “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı” ile sektörde bu alandaki bilginin yayılmasına katkı sağlıyor.  BMI – Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programının 26. Dönemi 3 Nisan 2021’de online dönem olarak başlıyor.

10 Yılı aşkın süredir Türkiye iş dünyasına hizmet eden eğitim program, bugüne kadar 500’e yakın katılımcıyı ağırladı. Zorlu Enerji, Enerjisa, Ak Enerji, Güriş, BEDAŞ, Alarko Holding gibi Türkiye’nin en önde gelen enerji firmalarının yanı sıra, kendini bu anlamda geliştirmek isteyen işletme sahipleri, mühendisler, yatırımcılar ve girişimciler de programa yoğun katılım sağladığı programa ilgi gittikçe artıyor. Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanında yetkinlik sahibi profesyonellerini yetiştiren eğitim programı, bu yönüyle enerji sektörüne ve genç mühendislere yeni perspektif kazandırma hedefini de taşıyor.

Tamamen İTÜ akademisyenleri tarafından verilen eğitimde; Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Hidroelektrik Enerji ve Jeotermal Enerji konuları işleniyor. İki hafta Cuma-Cumartesi günleri, online seanslar üzerinden gerçekleşecek 4 günlük programda; özellikle Tribünlerin, Panellerin kurulum aşamaları, örnek ön projelendirme ve fizibilite hesaplamaları, santralin planlanması, sahaların geliştirilmesi ve projelendirilmesi gibi teknik bilgiler yoğun olarak aktarılıyor. Bunlarla birlikte; Dünya’da Enerji sektörü nereye gidiyor? Türkiye’de bu sektörde neler yapılıyor? Sıklıkla yapılan hatalar  nelerdir? Ve doğrular ne şekilde olmalı? Yenilenebilir Enerji Kullanım alanları gibi çok önemli bilgilere de yer veriliyor.

Eğitim İTÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Tarafından Verilmektedir; 

Prof.Dr. Abdurrahman Satman – (İTÜ Emeklisi) 
Prof.Dr. Bihrat Önöz – İTÜ İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik ve Su Kaynakları Laboratuvarı
Yrd.Doç.Dr. Burak Barutçu – İTÜ Enerji Enstitüsü Yenilenebilir Enerji ABD 

Eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.