30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Tedarik Sistemi Hakkında Rapor Yayımlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA, Yenilenebilir enerjinin özel bir ürün olarak tedariği ve belgelenmesi projesi: “Yenilenebilir Enerji Tedarik Sisteminin Uygulanması İçin İhtiyaçlar ve Öneriler” Çalıştay Özet Raporu’nu yayımladı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Yenilenebilir enerjinin özel bir ürün olarak tedariği ve belgelenmesi projesi: “Yenilenebilir Enerji Tedarik Sisteminin Uygulanması İçin İhtiyaçlar ve Öneriler” Çalıştay Özet Raporu”nun giriş kısmı şu şekilde:

Tüketicilerin yenilenebilir enerjiyi piyasadan veya tedarikçilerden satın alabilecekleri ayrı bir ürün olarak talep etmeleri giderek yaygınlaşıyor. Özellikle çok uluslu ve yaygın tedarik ağına sahip şirketler başta olmak üzere şirketler kesimi, sürdürülebilirlik taahhütleri kapsamında elektrik tüketimlerini yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya önem veriyor.

Enerji üreticileri ve tedarikçileri için de şirketlere yenilenebilir enerji satışı alternatif bir iş alanı haline geliyor. Şirketlerin enerji piyasalarından veya uzun vadeli alım anlaşmalarıyla yenilenebilir enerji almayı taahhüt etmeleri, kamu teşviklerinin giderek azaldığı pazarlarda yenilenebilir enerji yatırımlarını ve finansmanını kolaylaştıran bir unsur olarak öne çıkıyor.

Yenilenebilir enerji tüketiminin belgelenebilmesinin yanısıra…

Mevcut durumda Türkiye’de tüketicinin yalnız yenilenebilir enerjiden oluşan üretim portföyü olan elektrik üreticileri ile ikili anlaşma kapsamında yenilenebilir enerji satın alması mümkün, ancak satın alınan enerjinin yenilenebilir enerji olarak tescillenmesine yönelik bir mekanizma ihtiyacı saptanıyor. Yenilenebilir enerji tüketiminin belgelenebilmesinin yanısıra, esnek bir şekilde alım satımı olanağı geliştirilmesi ihtiyacı da ifade ediliyor. Bununla birlikte bir süredir ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen araştırmalar ve 2019 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar sonucunda Türkiye’de de yenilenebilir enerji tedariği için altyapı gelişmeye başladı.

Bu kapsamda Elektrik Piyasasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi (YEK-G) yönetmelik taslağı Temmuz 2020’de görüşe açıldı! ve talep eden tüketicilere görevli tedarik şirketleri tarafından sunulmak üzere yenilenebilir enerji tarifesi Ağustos 2020’de duyuruldu? YEK-G yönetmeliği Ekim 2020’de yayımlandı ve uygulamanın Haziran 202 1’de başlayacağı duyuruldu. Bunlara ek olarak Temmuz 2020’den itibaren yerel bir kuruluş Türkiye’de Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikalandırma Standardı (I-REC) kapsamında sertifikalandırma yapmak üzere çalışmalara başladı.

SHURA yenilenebilir enerjinin özel bir ürün olarak tedariğinde…

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi de bu kapsamda 2020 yılı içinde yenilenebilir enerjinin özel bir ürün olarak tedariğine ilişkin alternatiflerin ortaya konulmasını ve yenilenebilir enerjiye has bir ticaret platformu oluşturulmasına yönelik potansiyeli irdelemek üzere bir proje geliştirdi. Proje etkinlikleri sonrasında SHURA yenilenebilir enerjinin özel bir ürün olarak tedariğinde mevcut durumun ve paydaşların önerilerinin değerlendirildiği bir sonuç raporu hazırlamayı planlıyor. Hazırlanacak sonuç raporu uyulamaya dönük önerilerin uluslararası deneyimler ve Türkiye için öngörülen yol haritası bağlamında değerlendirilmesini içerecek.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.