30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Şirketler İçin İtibar Meselesi Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, 75 ülkedeki şirketler 2017 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından 465 terawatt saat (TWh) elektrik üretti.

Raporda, yenilenebilir enerji maliyetlerindeki düşüşün sürmesiyle birlikte şirketlerin elektrik faturalarını azaltma, gelecekteki fiyat artışlarına karşı korunma ve sürdürülebilirlik kaygılarına yönelme çabaları arttıkça kurumsal talebin artmaya devam edeceği belirtiliyor.

Rapora göre, çevresel ve sürdürülebilirlik endişeleri, sosyal sorumluluk ve itibar yönetimi ile ekonomik ve finansal hedefler, kurumsal kaynak kullanımının başlıca üç unsurunu oluşturuyor.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının, son yıllarda iş stratejisinin ana dayanak noktası haline geldiğini belirterek, “Çevresel kaygılar bu büyüme eğilimini başlatırken, yenilenebilir kaynakların sağladığı iş gücü ve fiyat istikrarı, şirketlere rekabet avantajı sağlayabilir ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyebilir.” dedi.

“Kurumlar, dünyanın toplam nihai elektrik talebinin yaklaşık üçte ikisinden sorumludur ve bu da onları enerji dönüşümünde merkezi aktörler haline getirmiştir.” diyen Amin, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bu büyük potansiyeli gördükçe, elektrik sektöründe ve ötesinde kurumsal kaynak kullanımını teşvik eden politikaların geliştirilmesi ve yenilenebilir enerji için gerekli ek yatırımları da beraberinde getirecektir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.