30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yenilenebilir Enerji Sektöründe İki Kattan Fazla Büyüdük”

İstanbul(Enerji Portalı)- Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi‘nde, 2010 yılında 27. sırada olan Türkiye, 2018 yılında 17. sıraya yükseldi.

İstanbul Kent Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerji sektöründeki son gelişmeleri Demirören Haber Ajansı (DHA)’ndan Sinem ERYILMAZ’la yaptığı röportajda değerlendirdi.

İstanbul Kent Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi‘ndeki verilere dayanarak şunları aktardı:

“2010 yılında 27. sırada olan Türkiye, 2018 yılında 17. sıraya yükseldi. Küresel anlamda geçtiğimiz yıl 2017 yılına göre yenilebilir enerji kapasitesi yüzde 8 artarak, 2 bin 378 gigavata yükselirken sektörün istihdam rakamı ise 11 milyonu buldu. 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında 84 bin kişi çalışıyor. 53 bin kişi rüzgar enerjisi, 16,6 bin kişi güneş enerjili ısıtma ve soğutma, 12,7 bin kişi güneş enerjisi sektöründe istihdam edildi.”

2019 sonunda kurulu gücün 2018’e göre termik kaynaklarda 100 MW, hidrolik kaynaklarda 1.435,5 MW, yenilenebilir enerji kaynaklarında ise 1.940,2 MW artacağı öngörülmektedir.”

Cari açığın kapanmasında büyük katkısı olan ve enerjide dışa bağımlılığı azaltan yenilenebilir enerji alanındaki gelişmelerin küresel ölçekteki gelişmelerden soyutlanamayacağını hatırlatan İncekara, sözlerini şöyle sürdürdü:

Küresel ölçekte yaşanan enerji dönüşümünün bir benzeri de ülkemizde yaşanmaktadır. Ticaret savaşları ve küresel ekonomideki belirsizlikler, yatırımcıların gelecek kaygısını arttırmış, risk katsayısı düşük daha az maliyetli ve kısa vadeli enerji yatırımlarına yönelmelerine neden olmuştur.

Dünya genelindeki tüm ülkelerin yenilebilir enerjiye sağladığı teşvik, destek ve ödeneklerin kesintilere maruz kalması, ülkemizin de yenilenebilir enerji sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir. Kısa ve orta vadede yenilenebilir enerji fiyatlarında yukarı yönlü bir eğilim yaşansa da, uzun vadede, konutlarda, ulaşım ve ısıtma sektörlerindeki yenilenebilir enerji taleplerinin artması söz konusu olacaktır.

Küresel ekonomideki belirsizlikler ve anlaşmazlıkların da giderilmesi ile birlikte yenilenebilir enerjiye dönüş hızlanacaktır. Yenilenebilir enerji, önümüzdeki yıllarda işletime girecek kurulu güçler arasında diğer kaynaklara göre önde yer alması beklenmektedir. Tüm çalışmalarda; 2019 sonunda kurulu gücün 2018’e göre termik kaynaklarda 100 MW, hidrolik kaynaklarda 1.435,5 MW, yenilenebilir enerji kaynaklarında ise 1.940,2 megavat artacağı öngörülmektedir.”

“Türkiye, yenilenebilir enerji sektöründe 7 yılda 2 kattan fazla büyüdü.”

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen ve yenilenebilir enerji yatırımlarını hızlandıran Türkiye’nin bu sektörde 7 yılda 2 kattan fazla büyüdüğüne dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, şunları kaydetti:

2009 yılından beri yenilenebilir enerji yatırımlarında Türkiye, hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal gibi alanlarda dev yatırım hamleleri yapmıştır. Bu kapsamda Türkiye, 2009’da yenilenebilir enerji üretiminde 15.5 gigawatt (GW) olan toplam kurulu güç kapasitesini 2016 yılında 34.2 GW’a çıkarmayı başarmıştır.

2015 yılında 1.9 milyar dolar yenilenebilir enerji yatırımları yapan Türkiye, bu yatırım rakamıyla yenilenebilir enerji alanında İngiltere, Fransa ve Hollanda ile birlikte 1 milyar dolar eşiğini aşan dört Avrupa ülkesinden biri olmuştur.

Küresel ekonominin ticaret savaşları etkisiyle ‘küresel korumacılığa’ geçmesi ile oluşan belirsizlik ortamı enerji sektörünü de olumsuz yönde etkilemiştir. Art arda üç yıl içerisinde küresel enerji yatırımları azalmış, 2017 yılında 1,8 trilyon dolara düşmüştür.

‘Enerji arzı yatırımları yüzde 59’a yükseldi.’

Enerji arzı yatırımında, termik enerji üretimi de dahil olmak üzere, fosil yakıtlardaki petrol ve doğal gazdaki harcamaların bir miktar artması ile yüzde 59’a yükselmiştir. Yeni nükleer santralleri inşaasının durdurulması, bazı bölgelerde yer alan mevcut tesislerin geri çekilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyümenin etkisini azaltmaktadır.

“Dünyada yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi, önceki yıla göre yüzde 8 artarak, 2.378 GW’a yükseldi.”

Öte yandan, son yıllarda iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede farkındalığın yaygınlaşması dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımların artmasına yardımcı olmuştur. Geçen yıl sonu itibarıyla, dünyada yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi, önceki yıla göre yüzde 8 artarak, 2.378 GW’a yükselmiştir.

Geçen yıl dünya genelinde yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar 289 milyar dolara ulaşmıştır. Bu sektördeki toplam istihdam da yaklaşık 11 milyonu bulmuştur.”

Kaynak için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.