30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Projelerine Fizibilite Çalışmaları Yapılıyor

MANİSA (Enerji Portalı) – YEVDES Projesinin İkinci Bileşeni kapsamında yenilenebilir enerji projelerine fizibilite çalışmaları yapılmaya başlandı.

YEVDES Projesinin İkinci Bileşeni kapsamında başta güneş enerjisi olmak üzere, rüzgâr, biyogaz, hidroelektrik ve jeotermal enerji projeleri için de fizibilite çalışmaları yapılacak. Her bir enerji türünde farklı ekipler eş
zamanlı olarak çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bugüne kadar 16 güneş, 3 biyogaz ve 1 jeotermal enerji projesi için saha çalışmalarına başlandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden Soma’nın ısınma ihtiyacını karşılayacak proje!

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından önerilen bölgesel ısıtma projesi YEVDES’in Üçüncü Bileşeni kapsamında mühendislik müşavirlik hizmetlerinden yararlanacak projelerden biri durumunda yer alıyor. Bölgede yer alan termik santralden elde edilen atık sıcak su ile 11.128 aboneye ısıtma hizmeti sağlanırken, mevcut projede gerçekleştirilecek kapasite artırımı ile bu sayının 40.000’e çıkarılması hedefleniyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü jeotermal ile ısınacak!

YEVDES Projesi kapsamında desteklenen bir diğer dikkat çekici proje ise, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından geliştirilen ve üniversite kampüsünün jeotermal kaynaklar kullanılarak ısıtılmasını öngören yenilenebilir enerji projesidir. Geçtiğimiz hafta ilgili proje yerinde ziyaret edilirken, etüt, ölçüm ve kurum temsilcileriyle yapılan görüş alışverişine, YEVDES Projesi Takım Lideri Zoran Morvaj da katıldı.


Morvaj, İYTE Rektörü Prof. Yusuf Baran ile bir araya geldi ve projenin üniversite için yaratacağı katma değere dair fikir alışverişinde bulundu. Morvaj, mevcut projenin hem bölgedeki diğer kamu kurumları hem de Türkiye genelinde üniversiteler için iyi bir örnek teşkil edeceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.