30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Projelerine 214 Milyon Dolarlık İmtiyazlı Kredi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Gelişmekte olan ülkelerdeki yenilenebilir enerji projelerine erişilebilir finansman sağlamak amacıyla Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Abu Dabi Kalkınma Fonu (ADFD) tarafından oluşturulan fon, 2014 yılından bu yana 20 ülkedeki 21 projeye 214 milyon dolar tutarında imtiyazlı kredi tahsis etti.

IRENA ve ADFD gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji projelerini desteklemek için ortak bir Proje Tesisi üzerinde işbirliği yaptı. ADFD, IRENA tarafından önerilen yenilenebilir enerji projelerine, yedi yıllık fonlama döngüsünden 350 milyon dolar tutarında imtiyazlı kredi sağlayacak.

IRENA, her döngüde finansman sağlamak için yaklaşık 100 başvuru alır ve inceler.

ADFD 2014 yılından bu yana, 20 farklı ülkede 21 yenilenebilir enerji projesine finansman sağladı. ADFD bu projelere 214 milyon ABD Doları tutarında imtiyazlı kredi tahsis etti. Yaklaşık 120 megavatlık yenilenebilir kapasitenin çevrimiçi hale gelmesi planlanıyor.

Fon son olarak Mauritius ve Ruanda’daki yenilenebilir enerji projelerine toplam 25 milyon dolar imtiyazlı kredi verdi.

Mauritius’da Merkezi Elektrik Kurulu tarafından yürütülen “10.000 Solar PV Kitlerinin düşük gelirli topluluklara dağıtımı” projesine 10 milyon dolarlık kredi sağlandı. Proje kapsamında düşük gelirli hanehalklarının çatılarına şebekeye bağlı güneş PV sistemleri kurulacak. Proje ile elektrik faturalarından önemli oranda tasarruf elde edilecek ve ülkenin enerji güvenliğinde geniş çaplı iyileştirme sağlanacak.

Ignite Power ve Ruanda hükümeti arasında 500.000 adet solar ev sistemini uygun bir ödeme planı üzerinden dağıtmak ve kurmak için kurulan bir ortak girişimdir. Yaklaşık 2,5 milyon insan sağlık ve eğitim alanındaki gelişmelerden, mali hizmetlere erişimden ve 2000’in üzerinde yerel iş fırsatından yararlanıyor.

15 milyon dolar kredi verilen Ruanda’daki proje ile 500.000 bin adet solar ev sisteminin uygun bir ödeme planı üzerinden tesis edilecek. Sağlık ve eğitim gelişmelerinden yaklaşık 2,5 milyon insan yararlanacak.

IRENA ve ADFD işbirliği ile desteklenen projeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.