30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji, Küresel Enerji Sektöründe Yatırımları Artırdı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – “Dünya Enerji Yatırımları 2018” raporuna göre, son 10 yılda küresel enerji sektörü yatırımlarının talep artışına oranı, yenilenebilir enerjiyi teşvik edecek politikalarla ortalama iki kattan fazla artış gösterdi.

Rapora göre, Genişleyen ağları büyütme çabaları, aynı zamanda da daha fazla enerji verimliliği nedeniyle talep artışında büyüme sağlandı. Böylece enerji sektörü sermayesi büyüdükçe, elektrik talebi ve yatırım arasındaki ilişki de gelişmeye devam etti.

Rapora göre, yenilenebilir enerji yatırımlarının yüzde 7 azalmış olsa da, yaklaşık 300 milyar dolarla 2017 yılında enerji üretimi harcamalarının üçte ikisini oluşturduğu kaydedildi.

Açık deniz rüzgarı yatırımı da çoğunlukla Avrupa’da olmak üzere yaklaşık 4 gigavatın devreye girmesiyle rekor seviyelere ulaştığı kaydedilen raporda, ABD, Çin, Avrupa ve Brezilya’nın karadaki rüzgar yatırımının yaklaşık olarak yüzde 15 oranında düştüğü, ancak bu düşüşün üçte birinin düşen yatırım maliyetlerinden kaynaklandığı belirtildi.

Hidroelektrik yatırımının son 10 yılda Çin, Brezilya ve Güney Asya’da yavaşlayarak en düşük seviyesine gerilediği ifade edilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Düşük karbonlu enerji üretimini artırmak için, beş yıl içinde en düşük seviyeye gerileyen yenilenebilir enerjiye yapılan güçlü yatırımların, yeni nükleer enerjiye yapılan yatırımlardaki keskin düşüş göz önünde bulundurulduğunda daha fazla önem arz ediyor. Yeni nükleer santraller için inşaatların durdurulması, bazı bölgelerde ise mevcut tesislerin geri çekilmeleri, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyümenin etkisini azalttı.”

Son on yıldaki en yüksek seviye ile şebeke sektöründeki yatırım payı yüzde 40’a çıkan ABD’nin, Çin’den sonra şebeke yatırımı için en büyük pazar olmaya devam etti. Bunun için enerji sistemlerinin esnekliğini artırmak ve değişken yenilenebilir kaynakların ve yeni talep kaynaklarının entegrasyonunu desteklemek için tasarlanan teknolojilere yapılan yatırımlar da arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.