30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Bu Kez de Safranbolu’da Ele Alındı

KARABÜK (Enerji Portalı) – Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde “Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri” bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde, Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Karabük Vali Yardımcısı İsmail Bayata, Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer Gümrük ve Ticaret Uzmanı Turna Çelik, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş, İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı ve vatandaşlar katıldı.

“Kooperatif mantığı ile insanlarımızın güçlerini imkanlarını birleştirip bir arada hareket etmesini sağlarsak yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimini sağlayacağız.”

Açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı İsmail Bayata, dünyanın imkanlarının kıt ve sınırlı olduğunu dile getirerek, “Dolayısı ile sanayileşmeyi sağlamak, yaşamımızı idare etmek, refah seviyemizi arttırmak için çok çok fazla enerji ihtiyacımız var. Dünya’nın kaynakları kullana kullana elbet bir gün bitecek. Bu noktada artık hepimizin aşina olduğu yenilenebilir enerji kavramı gündemimize girmeye başladı. En basitinden rüzgar enerji santrallerini, HES’leri görüyoruz. Artık suların boşa akmasını müsaade etmiyor enerji üretiyoruz. Artık dalgalardan enerji üretiyoruz. Bunlar yenilenebilir kaynaklar ve maliyeti düşük. Üretimimiz ülkemizin refah seviyesini arttırmak için, kırsal alanlarda ve kentlerde devam ediyor. Bu kapsamda kooperatifleşme kavramının önemi ortaya çıkıyor. Kooperatif mantığı ile insanlarımızın güçlerini imkanlarını birleştirip bir arada hareket etmesini sağlarsak yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimini sağlayacağız. Valiliğimizin tüm birimleri kooperatifleşme düşüncesi içerisinde olan tüm muhtarlıklarımızdan, vatandaşlarımıza, iş adamlarımıza yardımcı olmak konusunda hazır.” diye belirtti.

Kaymakam Fatih Ürkmezer de konuşmasında, Sosyal birlik ve beraberlikle bir araya gelip kaynaşmanın da üretime katkı sağlayacağına dikkat çekerek, “Kooperatif mantığı ile insanların güçlerini birleştirip bir arada hareket etmesinin sağlanması halinde yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimi sağlanacaktır.” dedi.

Toplantı, Ticaret Uzmanı Melike Davaslı Okçu’nun yenilenebilir enerji kooperatiflerinin avantajları, başvuru süreçleri ve mevzuatı hakkında yaptığı sunum ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.