30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can “Yenilebilir Enerjide Türkiye En Fazla Kapasite Tahsisi Yapan Ülke”

GÜNDER’in organize ettiği 10 Mayıs Ankara’da gerçekleşen Güneş Enerjisi Yol Haritası Çalıştayında pek çok sektör temsilcisi, Firma yetkilileri ve Akademik yetkililerin yer aldığı çalıştayda Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr Oğuz Can değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr Oğuz Can konuşmasında zamanlama açısında böyle bir çalışmanın önemine değindi. Can, çalıştaydan çıkan sonuçların üzerinde gideceklerini belirterek. Çalıştayda yalnız sorun tespiti değin sorunun çözümüne yönelikte fikirlerin ortaya çıkması gerektiğine vurgu yaptı.

Kanalıma Abone Olun!

“Türkiye Avrupa’da En Fazla Kapasite Tahsisi Yapan Ülke”

Yenilenebilir Enerji yatırımlarının önemine ve gelişmesine vurgu yapan Can 2016’de %60-62’de olan ancak 2017’de Her yatırım yapılan ilave kapasitedeki 100 MV’nin 65 MV’sinin yenilenebilir enerjiden geldiğinin altını çizdi. Bu doğrultuda geçen yıl 31 Aralık 2017 itibariyle 4.334 MV yenilenebilir Enerji İlavesinin yapılmış olduğunu söyledi. Yenilenebilir Enerjide daha büyük hedefleri olduğunu belirten Can, Yenilenebilir ve Yerli enerjinin payını arttırmak istediklerinin altını çizdi. Geçen yıl 5.6 milyar dolarlık Yenilenebilir enerji yatırımı yapıldığını belirtti. Bunun önemli bir rakam olduğunu söyleyerek“Geçen sene bir taraftan 3.000 MV Rüzgar enerjisi bağlantı kapasitesi tahsisleri yapıldı, 1.000 MV Güneş YEKA yarışması, 1.000 MV Rüzgar YEKA çalışmamız oldu” dedi. 5.000 MV kapasite tahsisi yapıldığını belirten Can “Yenilenebilir Enerjide yön ve yönelim olarak Almanya’dan sonra hatta Almanya’yıda geçtik bu kapasite tahsisiyle beraber Avrupa’da en fazla kapasite tahsisi yapmış bir ülke konumunda Türkiye Yenilenebilir enerjide” dedi.

Can “Jeoternal’de 1.100 MV’yi geçtik Dünya 4. süyüz” diyerek Güneş ve Rüzgar’da Avrupa yedinciliğinden altıncılığına atılım yaptığımızı belirtti. Bu rakamların Türkiye açısından ilerleme kaydedildiğinin göstergesi olduğunu söyleyerek bugünkü çalıştayın öncesinde yapılan değerli çalışmalara değindi.

Can; Dünya’da yenilenebilir Enerji’de yapılan yatırımların son yıllarda konvansiyonel enerji yatırımlarını geçtiğini belirterek . Yenilenebilir içinde de Güneş’in Rüzgarı ilk defa geçtiğine vurgu yaptı.

Türkiye Çatı Güneş Enerji Pazarı Gelişmesine yönelik çalışmalar

Can;Türkiye’deki Çatı pazarına da değinen Can Çatı pazarında önemli gelişmeler olabileceğine değindi. Çatı pazarının gelişmesine yönelik maliyet bakanlığı ile çalışma yapıldığını belirtti. Çatıda kesinlikle öz tüketimin önceliklendirildiği bir model üzerinde çalışıldığını ifade etti. Mahsuplaşmaya ilişkinde çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Can EPDK ile de görüşmeleri yürüttüklerini belirtti. Konunun yalnız evsel çatılar için değil, sanayide tarımsal sulama da, aydınlatmada ve ticari yerlerde daha farklı 1 MV’ye kadar bir değerlendirmeleri olduğunun altını çizdi. Şanlıurfa, Erzin ve Niğde, Bor bölgesinde 1.000 MV’lik mini bir YEKA alanı oluşturulduğundan bahsederek pazarın sağlıklı gelişmesi için önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.