30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Yenilenebilir Enerji Endüstrisinde Atıklar Azaltılmalı!

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerjisinin sunduğu avantajların yanında sonucunda çıkan atıkların bertarafı şuan gündemde.

Yenilenebilir enerjinin sağladığı avantajların bolluğu ekonomik ve çevresel olarak sonsuzdur. Ancak akılda tutulması gereken başka yönler de vardır. Bu, hala nesil ile birlikte gelen bir yaşam döngüsü olduğu gerçeğini içerir. Bu da sonuç olarak atık olduğu anlamına geliyor ve bu tür bir çıktıyı ele almak zorundayız.

Güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi alternatif kaynaklar daha temiz süreçler ve sonuçlar sunsa da, yine de kirliliğe neden olan kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bu kirleticiler bireysel sağlığımızı da etkileyebilir.

Sorun, endüstrinin süreçler açısından hala oldukça taze olması ve bu da atıkların üretimi ve ortadan kaldırılması etrafındaki doğayı içermesidir.  Örneğin, birçok güneş paneli sistemi şimdi kullanım ömrünün sonuna doğru bir noktaya ulaşıyor. Sonunda bittiğinde ve tozunu aldıklarında, bunların sürdürülebilir şekilde nasıl atılacağı sıcak bir tartışma haline gelir. 

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı‘na (IRENA) göre paneller yalnızca 2018’de yaklaşık 250.000 metrik ton atık üretti.

Bilim adamları hala bu konuda daha temiz yollar olup olmadığını değerlendirmeye çalışıyorlar ve şüphesiz yakın gelecekte olacak. Sonuçta, süreç basit bir süreç değil.

Gerçekten ihtiyacımız olan şey, eski sistemleri bir geri dönüşüm programı aracılığıyla şebekeye geri besleyen bir teknoloji döngüsü. Bu atık-enerji tesisleri, Avustralya’nın yenilenebilir bir enerji devi olarak geleceği için büyük bir fırsat olabilir ve bu tür malzemelerin yeniden kullanılmasını teşvik edeceklerdir.

Sürdürülebilirliği teşvik etmek!

Tüm bu sürecin en büyük zorluğu, herkesi atık imhası için daha az toksik önlemler almaya teşvik etmektir. Bazı durumlarda, bunu ilk etapta yapmaktan daha pahalıya mal olabilir. Bu, çevresel etkiyi en aza indirmeye çalışankişiler için kolay bir yoldur.

Gelecek için olumlu bir yol oluşturmak için, proaktif sonuçların elde edilmesini sağlamak için bir hükümet ve endüstri düzenleyicisi düzeyinde teşvikler getirilmelidir. Bunun ötesinde, panellerin inşası, atıkların nasıl kullanıldığı veya gerçekleşen hacim türleri hakkında daha iyi süreçleri değerlendirmek için rafine edilebilir.

Örneğin, yeni panel tasarımları tipik olarak daha az silikon içerir, yani genel olarak daha az atık üretir. Bu tür ilerlemeler, anahtarı Avustralya’da daha israfa duyarlı bir enerji endüstrisine taşımaya devam edecektir.

Kaynak: Energy Matters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir