30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Yenilenebilir Enerji, Elektriğe Erişimi Hızlandırıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerji kaynaklarının ana şebekeden bağımsız olarak lokal elektrik üretim ve dağıtım ağlarının kurulmasına imkan sağlaması, dünya nüfusunun elektriğe erişimini hızlandırıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (İEA) Enerji Erişimi Görünümü 2017 Raporunda, elektrik erişiminin, ekonomik büyüme, insani gelişme ve çevresel sürdürülebilirliği bir araya getiren “altın bir iplik” olduğu belirtildi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2015 yılında kabul edilmesi ve SDG 7.1’in (2030 yılına kadar herkes için uygun fiyatlı, güvenilir ve modern enerjiye erişim sağlama hedefi) benimsenmesinin, özellikle, enerjinin kalkınmadaki merkezi rolü için yeni bir politik tanıma düzeyi oluşturduğu vurgulanan raporda, teknolojideki gelişmelerin, SDG’nin elektrik erişimi hedefinde önemli ilerlemeler sağlamak için yeni fırsatlar sunduğu kaydedildi.

Güneş ve merkezi olmayan çözümler için azalan maliyetlerin kombinasyonunun halihazırda elektrik erişimi olmayanlara hitap eden mevcut çözümlerin sayısını artırdığına dikkat çekilen raporda, temiz pişirme için zorlukların ise halen devam ettiği ifade edildi.

Rapora göre, elektrik erişimini teşvik etme çabaları tüm bölgelerde olumlu bir etkiye sahip ve ilerlemenin hızını arttırıyor. Elektriğe erişimi olmayanların sayısı 2016 yılında ilk kez 1,1 milyarın altına düştü ve 2000’den bu yana 500 milyonu Hindistan’da olmak üzere yaklaşık 1.2 milyar insan erişime ulaştı. 2000’den bu yana en büyük ilerleme 870 milyon insanın erişime kavuştuğu Asya’da kaydedildi.

Sahra-altı Afrika’daki elektrifikasyon çabalarının 2014’ten bu yana nüfus artışını hızlandırdığı olumlu bir eğilim var. Ancak ilerleme düzensiz ve hala elektrik erişimi olmayan çok fazla insan var.

2000 yılından bu yana erişime sahip olan 1,2 milyar insanın neredeyse tamamı, ana şebekeye bağlantı yoluyla erişime kavuşmuştu ve bunların yüzde 70’i fosil yakıtlardan elde edilen güçle sağlandı.

Bununla birlikte, yenilenebilir kaynakların ve verimli son kullanıcı cihazlarının azalan maliyetleri, elektrik erişimini finanse eden yenilikçi iş modelleriyle birlikte bir etki yaratıyor ve özellikle kırsal alanlarda enerji erişimini dönüştürüyor.

Son beş yılda, daha ucuz ve kurulumu daha hızlı olan off-grid ve mini-grid çözümler de yer almaya başladı ve bu değişimin hızlanması bekleniyor. Geçtiğimiz beş yılda, yenilenebilir kaynaklar yeni bağlantıların üçte birinden fazlasının kaynağını oluşturdu. Merkezi olmayan yenilenebilir enerji kaynakları yeni elektrik erişiminin yüzde 6’sını kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir