30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Arttı, Fosil Yakıtların Kullanımı Azaldı!

TOKYO (Enerji Portalı) – Elektrik üretmek için kömür ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımı 2019’da düştü, yenilenebilir enerji ise arttı.

Küresel enerjinin dağılımında bir dönüm noktası olarak 2019 yılında ABD, Avrupa Birliği (AB), Hindistan’da elektrik üretiminde kömür, petrol gibi fosil yakıtların kullanımı gerilerken toplam enerji üretimi arttı.

Söz konusu üç ülke ve bölge, fosil yakıtlardan güç üretilmesinde en büyük dört güç üreticisinden üçüdür. Basına güç üretimi verilerini sağlayan İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden enerji profesörü Tomas Kaberger, “Fosil yakıt döneminin sonu ufukta görünüyor.” dedi.

Toplam enerji üretimi…

Ayrıca Japon Yenilenebilir Enerji Enstitüsü yönetim kurulu başkanı da olan Kaberger’in sağladığı ve yerküre güç üretiminin %70’den fazlasını içeren verilere göre:

2019 yılının çoğunda fosil yakıtlardan üretilen güç bir önceki yıla göre 156 TWh kadar geriledi. Söz konusu rakam Arjantin’in 2018 yılındaki toplam enerji üretimine eşit.

Reuters Grafiği

Kaberger’in söylediğine göre:

Veriler ayrıca 233 TWh’e göre 297 TWh olarak yenilenebilir enerji üretiminin ilk kez toplam enerji üretiminden daha hızlı bir oranda attığını gösteriyor.

Global elektrik üretimi 2019 hakkında bir grafik için:

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.