30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Alanında Yapılmış İhale İstatistikleri Yayımlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, SHURASTAT 22. sayılı raporunda İhale ile Tahsis Edilen Yenilenebilir Enerji Kapasitesi ve ihale fiyatlarını değerlendirdi.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından bugün yayımlanan SHURASTAT 22. sayılı raporunda şu bilgiler yer aldı:

Dünya genelinde uzun vadeli yenilenebilir enerji garantili satın alma fiyatlarının ihalelerle belirlenmesi giderek yaygınlaşıyor. Yıllık 80 GW’a yaklaşan ihale hacminde, Çin, Hindistan ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa bölgesi başı çekiyor.

İhale ile Tahsis Edilen Yenilenebilir Enerji Kapasitesi (2011-2020, ihale tarihine göre)

2010 yılından bu yana hızla azalan yenilenebilir enerji seviyelendirilmiş enerji maliyetleri (LCOE), ihalelerde teklif edilen fiyatların da düşmesine olanak sağladı. PV güneş santrallerinde seviyelendirilmiş enerji maliyeti 2010-2019 döneminde %82 düşerken, ihalelerde oluşan fiyatlar maliyetlerin ortalama %20 altında seyretti.

PV Güneş Seviyelendirilmiş Üretim Maliyeti ve Ağırlıklı Ortalama İhale Fiyatı (ABD$/MWh)

  • Dünyada ihalelerde oluşan fiyatların 2020 ve 2021 yıllarında da azalması üretim maliyetlerindeki iyileşme beklentisinin sürdüğünü gösteriyor.
  • Türkiye’de 2021 Nisan ve Mayıs aylarında yapılan toplam 1000 MW büyüklüğündeki 74 adet mini YEKA PV güneş ihalesinde oluşan ağırlıklı ortalama fiyat dünya ortalamasının yaklaşık %35 altında.
  • Mini YEKA ihaleleri Türkiye’de de güneş enerjisine yoğun yatırımcı ilgisi olduğunu ve fiyatların rekabetçi hale geldiğini gösteriyor.
  • Mini YEKA ihalelerinde olusan düsük fiyatlar yatırımların geri dönüs süresini uzatarak, kurulumların zamana yayılmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.