30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerji Alanında İlerde Bizi Neler Bekliyor?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir Enerji Mühendisi Can Serkan İbrahimoğlu, 2020 ve sonrasın için yenilenebilir enerji alanındaki öngörülerini paylaştı.

Yenilenebilir Enerji Mühendisi Can Serkan İbrahimoğlu MAG Business’a özel röportajında yenilenebilir enerjinin geleceği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

“Önümüzdeki on yılda yenilenebilir enerji yeni ve zorlu hedefler ile karşı karşıya” açıklamasında bulunan İbrahimoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

“Aslında açık olmak gerekir ise, burada yenilenebilir enerji kaynaklarından vurgu yapmak istediğimiz:
>> Çoktandır hâkim olduğumuz hidroelektrikten ziyade,
>> Rüzgâr ve güneş enerjisini elektriğe dönüştüren teknolojiler ve kısmen biyogaz

2020 sonrası, öncelikle yenilenebilir enerjinin imtiyazlarının hızla azaldığını ve kademeli olarak geleneksel üreticiler ile denk koşullarda, serbest pazar dinamikleri içinde, kendi ayakları üzerinde durmak zorunda kalacağını öngörebiliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse, yatırımcılar ve proje geliştiriciler bu duruma bir süredir hazırlar ve yönetimlerden tek istedikleri yenilenebilir projelerin önünü kesmemeleri. Diğer taraftan şebeke üreticilerinin endişelerini göz önünde bulunduran ve geleneksel elektik üretici lobilerinin baskısını ensesinde hisseden karar mekanizmaları, bu geçiş döneminde ayak sürüyen taraf gibi gözüküyor.”

Elektrik sektörünün çekim noktası olmaya devam ettiğini de aktaran Can Serkan İbrahimoğlu sözlerine şunları ekledi:

“Son yıllarda güneş ve rüzgar enerjisinin katlanarak büyümesi ve hidroelektrik üretiminin önemli katkısına dayanarak, yatırımcılar için bir çekim noktası olmaya devam ediyor. Ancak, yenilenebilir enerjinin şebekede artan payı ve buna bağlı engeller, şebeke işletmecilerinin, karar mekanizmasında söz sahibi olanların ve yatırımcıların sürekli kendilerini yenileyerek alternatif modeller ve çözümler bulmalarını zorunlu hale getiriyor.

Bu durumda:
>> Karar vericilerin oyunun kurallarında şeffaf davranmaları ve oyun esnasında kuralları değiştirmemeleri,
>> Yatırımcının ise değişen ortama iyi bir öngörüyle hızla uyum sağlayabilmesi enerji sektörünün geleceği için önem taşıyor.”

Yenilenebilir Enerji Mühendisi Can Serkan İbrahimoğlu:
ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamladı. Ayrıca Uzmanlaşma isteği ile Temiz Enerji Teknolojileri alanında Almanya ve Fransa’da çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.