30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Dağıtık Enerji Üretimi Hakkında Rapor Yayımlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Yenilenebilir Dağıtık Enerji Üretiminin Şebeke ve Piyasa Entegrasyonu” raporu yayımlandı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından bugün (18.05.2021) yayımlanan “Yenilenebilir Dağıtık Enerji Üretiminin Şebeke ve Piyasa Entegrasyonu” raporunun ana mesajları şu şekilde:

Elektrik sistemi; çatı tipi güneş enerji sistemleri, sayaç arkası depolama ve elektrikli araçların sunduğu esnek yükler gibi dağıtık enerji kaynakları sayesinde tüketicilerin daha aktif rol aldığı ve elektriğin tüketime yakın noktalarda üretildiği merkezi olmayan bir yapıya doğru dönüşmektedir.

Dağıtık üretimin şebeke ve piyasaya entegrasyonu, sistem esnekliğine sağladığı katkı başta olmak üzere şebeke enerji kayıplarının azalması, gerilim ve enerji kalitesinin artması, iletim ve dağıtım sistemi yatırımlarının azalması, yüksek maliyetli elektrik santrali yatırımlarına olan ihtiyacın ve ithal yakıt maliyetlerinin azalması gibi şebekenin güvenilir ve maliyet etkin çalışmasını destekleyen birçok fayda sağlar.

Dağıtık üretimle birlikte sayaç arkası uygulamaların, şebeke ve piyasa koşullarına göre hareket etmesini sağlayacak fiyatlamaların oluşturulduğu, izlenebilirlik ve kontrol edilebilirlik koşullarının sağlandığı, dağıtım şirketlerinin yeni rollerinin ve gelir gereksinimlerinin dağıtık üretim artışına destek olacak şekilde performansa dayalı teşvik edildiği bir düzenleme altyapısına ihtiyaç duyulacaktır.

Türkiye’de dağıtık üretimin şebeke ve piyasa entegrasyonunda ortaya çıkabilecek fırsatlar, zorluklar, çözümler ve olası etkileri farklı açılardan değerlendirilerek temel önceliklerin anlaşılması, uygulamaların ve politikaların belirlenmesinde kısa/orta/uzun dönemli planlamalar için yol gösterici olacaktır. Bu sayede, 15 gigavat’lık (GW) çatı-üstü güneş fotovoltaik (FV) potansiyelinin ve diğer dağıtık enerji kaynaklarının şebeke ve piyasa entegrasyonu sağlanabilir.

Yenilenebilir Dağıtık Enerji Üretiminin Şebeke ve Piyasa Entegrasyonu raporunu indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.