30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenifakılı Belediyesi Enerjisini Güneşten Almak İstiyor

YOZGAT (Enerji Portalı) – Yozgat’ın Yenifakılı Belediyesi, ilçe ve beldelerine kurmayı planladığı güneş enerji santralleri (GES) için İller Bankası tarafından başlatılan kredi ve destek hizmetlerinden yararlanmak için başvuruda bulundu.

Belediye Başkanı Yalçın Karadavut, yaptığı açıklamada, GES kurulumuna yönelik montaj çalışmalarına başlandığını belirterek, tesisin hizmete başlamasıyla belediye tarafından elektrik enerjisine ödenen giderin büyük oranda kalkmış olacağını kaydetti.

Yerel yönetimlerin, çevre, bina ve park aydınlatmasına ciddi paralar ödediğini belirten Karadavut, “Bu tesislerin ihtiyaç duyduğu enerji ile şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerinin yenilenebilir enerjiye uygun hale getirilmesi için İller Bankası tarafından yerel yönetim birimlerine kredi desteği veriliyor. Bu krediden yararlanarak, Yozgat’ta kendi elektrik enerjisini üretmek üzere başvuruda bulunan belediyeler çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.” diye konuştu.

Karadavut, Yenifakılı Belediyesi’nin GES projesi için çalışmalarına yeni başladığını ifade ederek, “Türkiye’de 2015 yılından sonra çevre ve sokak aydınlatmalarının belediyelerin yükümlülüğüne girdi. Bu kapsamda ortaya çıkacak ilave elektrik giderlerine belediyeler çözüm bulmaya çalışıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.