30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yeni Lisanssız Yönetmeliğinin Kazananı: Rüzgar

Köşe Yazısı- HASAN YİĞİT

    10 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ve 12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan yönetmeliğin tek bir kazananı var: Rüzgar Enerjisi.

    Bilindiği gibi lisanssız yönetmelikte tüketim fazlası elektriğin fiyatı o tarihten itibaren bütün yenilenebilir enerji kaynakları için aynı.

    2008’de enerji sektörüne giriş yaptığım zamanlar rüzgar enerjisi ağırlıklıydı. O zamanlar çalıştığım Avusturyalı Yatırım Şirketi ile lisanslı rüzgar enerji projeleri araştırmaları yapmıştım. 2012’de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı DFD finansal desteği ile Antalya Gündoğmuş Belediyesi ile saha araştırma çalışması, DFD programı sonrası Gündoğmuş Belediyesi Kalkınma Ajansı’ndan 250 kW rüzgar türbini için mali destek programı kapsamında %70 hibe alma hak kazanmıştı. Maalesef, bu işler o zamanlar bazı siyasetçilere hayal gibi gelmişti ve mevcut belediye başkanı cesaret edememiş, projeyi iptal edip kalkınma ajansı tarafından yatırılan parayı geri iade etmişti.

    O zamanlardan bu yana rüzgara olan sevgim bu yeni yönetmelik ile yeniden ateşlendi. Yönetmelik çıkmasından sonra Tekirdağ tarafında bulunan bir fabrikaya bir çalışma başlattık. Fabrikanın bahçesine kurulacak 4,5 MW rüzgar türbinin geri dönüşü güneş santrallerin hayal edemeyeceği kısa bir zamanda geri dönüyordu. Aylık mahsuplaşma sonrası ve 5 MW’e kadar kurma hakkı geldikten sonra rüzgar enerjisinin verilerine karşı güneş enerji santrallerin yaklaşması çok zor.

    Tekirdağ’daki yapılması düşünen 4,5 MW Lisanssız RES ‘in geri dönüşümü yıllık %20 banka faizi, bakım maliyeti ve sistem kullanım bedeli dahil ve konservatif hesaplama ile geri dönüşüm süresi maksimum 5,5 yıldır.

    Fabrikanın bölgesinde 3Tier.com sitesindeki verilere göre 1 MW’den yıllık 3,5 – 3,8 GWh öngörülmekte. Yeni teknoloji rüzgâr türbinleri ile bu rakam yıllık 4 GWh ulaşabilir.

    Güneş enerjisinde 1 MW’den yıllık 1,8 GWh üretildiği zaman mükemmel sayılır. Rüzgarda 1 MW’den yıllık 2 ile 2,5 GWh üretim kötü bir üretimdir. 3 MW üstü rüzgar enerjisi türbin fiyatları güneş enerjisi santral fiyatlarına çok yaklaşmış durumda. 4,5 MW rüzgar türbinin anahtar teslim fiyatı, güneşçileri bile şaşırtabilir.

Neden eskiden rüzgar karlı değildi?

    1 MW rüzgar türbinin kW birim fiyatı yüksek rakamlardaydı ve ayrıca kule yüksekliği ve kanatların uzunluğu kısa olduğu için verim düşüktü.

    Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi modüler olmadığı için gücü yükselince kW birim fiyatı güneşe karşı çok düşmektedir ve kule yüksekliği ve kanat uzunluğu büyünce verimliliği de artmaktadır.

    Bunlardan dolayı şimdiye kadar lisanssız rüzgar enerjisi üvey evlat muamelesi görmekteydi.

    Burada dikkatinizi bir noktaya daha çekmek istiyorum; rüzgar enerji santral saha araştırması güneş enerjisi gibi birkaç parametre bağlı değil. Rüzgar enerjisi santrali yatırımlarında tam bir matris hesaplaması gerekiyor, o kadar çok parametreler mevcut ki; doğru seçim yapmak için Gauss algoritmasını bilmek gerekiyor.

    Yazımın son satırlarında bir uyarı yapmak istiyorum. rüzgar enerjisi mekanik bir sistem olduğu için, kullanacağınız türbin markası çok önemli. İsviçre saati gibi hatasız çalışması gerekir, bundan dolayı egzotik markalardan kaçınmak lazım. Yoksa yıllık bakım ve yedek parça maliyetiniz uçuk fiyatlara ulaşır veya en kötüsü sistem devre dışı (Black-Out) olur.

Hasan Yiğit’in Diğer Köşe Yazıları için enerjiportali.com/hasan-yigit Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz. 🙂

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.