30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yeni Düzenleme ile YEKA’lar 81 ilde yapılabilecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye ikinci güneş YEKA ihalelerine hazırlanırken, 81 ili güneş enerjisiyle aydınlatacak adım atılıyor.

Geçen yıl Konya Karapınar’da 1000 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali ihalesinde en iyi teklifi Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha vermişti ve ihaleyi kazanmışlardı. Bu proje hem yurt dışı enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltırken, hem de yerli üretim yapılmasına fırsat oluyor. Türkiye bu yıl ikinci güneş YEKA ihalelerine hazırlanıyor ve 81 ilde güneş enerjisi kullanımının artması için yeni düzenlemeler yapılıyor.

50 MW Düzenlemesi Yapılıyor

Güneş YEKA’ ların her ile yapılabilmesi için 50 MW düzenlemesi yapılıyor. Böylece orta ölçekli firmalar da güneş enerjisi santrali yapabilecek. Enerjide gelecek yıl 2 milyar dolarlık yabancı yatırım bekleniyor.

“Ortadoğu ve Afrika’ya açılma yönünde ‘merkez’ olma özelliğimiz var”

11. Enerji Kongresi ve Fuarı 8-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Fuarı 15 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’na başkanlık eden Çiğdem Dilek, gelecek yıl Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yabancı yatırım gelmesini öngördüklerini söyledi.

Türkiye’deki projelere ağırlıklı olarak Afrika ve Körfez ülkelerinden ortak olmak isteyen firmaların ilgi gösterdiğine dikkat çeken Dilek, şöyle devam etti: “Ortaklıklarda Türk firmaların tercih edilmesinin ana nedeni Avrupalı firmaların projeler üzerinde değişikliğe yanaşmaması. Türk firmaları hızla değişiklik yapıyor. Bu durum nedeniyle Afrika’da pazar bulamayan Avrupalı firmalar da Türk ortaklıklar üzerinden bu pazarlara girmeye çalışıyor. Geçiş ülkesi gibiyiz. Ortadoğu ve Afrika’ya açılma yönünde bir ‘hub’ olma özelliğimiz var. Yenilenebilir enerji kaynakları ünitelerinin üretimi konusunda Türkiye iyi bir yolda.” Afrika’da Fildişi’nde güneş enerjisi paneli üretimine başlandığını belirten Dilek, Türkiye’deki firmalara da buradan ortaklık teklifi geldiğini söyledi.


İlginizi çekebilir :

EIF 2018 Enerji Kongresi 8- 9 Kasımda Gerçekleşecek

EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 2018’in Katılımcı Listesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.