30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKDEM Kapsamındaki Lisanssız Santrallerin Üretim Verisi Yayımlanmaya Başlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 5629-17 sayılı kurul kararına dayanarak 10.10.2018 tarihi itibariyle artık lisanssız santrallerin de üretim miktarları kurum tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

Enerji paydaşlarının yoğun bir şekilde talep ettiği linsassız üretim miktarlarına ilişkin veriler 10.10.2018 tarihinden itibaren EPİAŞ tarafından yayınlanmaya başladı. EPİAŞ konuyla ile ilgili ise sitesinde şöyle bir açıklamada bulundu:

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 5629-17 sayılı Kurul Kararı ile Enerji piyasalarında katılımcıların bilgiye zamanında, doğru ve eşit bir şekilde ulaşması, adil, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir piyasa ortamının tesis edilmesi için Şirketimiz tarafından Şeffaflık Platformu işletilmekte ve geliştirilmektedir. Elektrik ve Doğal Gaz Piyasalarına ilişkin verilerin yer aldığı platformda Üretim, İletim, Tüketim, Piyasalar, Doğal Gaz alanlarına ait veriler katılımcılarımızın ve kamuoyunun kullanımına sunulmakta ve Kurul Kararına istinaden yeni veriler eklenmeye devam etmektedir.

Bu kapsamda Üretim başlığı altında yer alacak YEKDEM kapsamındaki lisanssız santrallerinin üretim miktarları platforma 10.10.2018 tarihi itibariyle eklenmiştir. Lisanssız santrallere ait üretim miktarı verisi santralin bağlı olduğu Görevli Tedarik Şirketi (K3) tarafından aylık bazda, kaynaklarına göre, saatlik kırılımda toplu halde EPİAŞ’a bildirilmektedir. Bu veri her ay, ilgili ay içinde yapılan uzlaştırma kesinleştikten sonra kaynak bazında ve saatlik kırılımda yayımlanacaktır. Mevcut durumda ilgili veri için web servis hizmeti tamamlanmamış olup platform üzerinden farklı dosya formatlarında temin edebilirsiniz.”

EPİAŞ’ın açıklaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Lisanssız üretim miktarlarına ait güncel verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.