30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


YEKDEM Başvurularının Uzatılması İçin Çağrıda Bulunuldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Kojenerasyon Derneği (KojenTürk), Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) başvuru tarihlerinin mücbir sebep nedeniyle 12 ay uzatılması için çağrı yaptı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok sektörü olumsuz etkileyen koronavirüs salgını, yenilenebilir enerji sektörünü de etkilemeye başladı. 5346 sayılı YEK Kanunu ile, 31.12.2020 tarihine kadar işletmeye girmiş ya da girecek olan yenilenebilir enerji üretim tesislerine 10 yıl süre ile uygulanacak destekleme mekanizmasının 31.10.2020 olan son başvuru tarihinin ertelenmesi için enerji sektöründe gerçekleşen çağrılar dikkat çekmeye başladı.

KojenTürk Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) gerçekleştirdiği yazılı çağrıda şu ifadeleri kullandı:

“Tüm dünya ülkeleri gibi ülkemizin de içine girdiği Covid-19 salgınının her türlü endüstriyel üretimi, eğitimli insan kaynaklarına bağımlı olan mühendislik ve kurulum hizmetlerini ve tüm nakliye hizmetlerini doğrudan olumsuz etkilediği yaşanan bir gerçektir. Mevcut olağanüstü koşullar altında tamamen duran veya aksayan üretim, nakliye, kurulum hizmetleri inşaat halindeki tesislerin YEKDEM son başvuru tarihine yetişmesini imkânsız hale getirmekte ve kabul süreçlerinde ilerleme kaydedilememektedir.”

Aydın çağrısında, salgın nedeniyle endüstriyel üretimdeki duraklamanın ne kadar zaman içinde normale dönebileceği ise belirsizliğini koruduğunu belirtti. Başkan Aydın ayrıca küresel Covid-19 Salgın koşulları göz önüne alınarak YEKDEM son başvuru tarihinin 12 ay daha uzatılmasını tüm kojenerasyon ve yenilenebilir enerji sektörünün geleceği adına talep ettiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir