30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKA Kapsamında İlk Yerli Ekipman Üretimine Başlanacak

İZMİR (Enerji Portalı) – 2017’de yapılan ilk rüzgar enerjisi YEKA-RES-1 (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanları) ihalesi kapsamında 100 milyon dolarlık fabrikada rüzgar türbini motoru beşiği üretimine başlamaya hazırlanıyor.

Rüzgar türbinleri, başlangıçta % 65 yerli üretim oranına uygun olarak inşa edilen fabrikada üretilecektir. Türbinler, beş bölgede elektrik santralleri bulunan yaklaşık 1,1 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Türkiye, enerji ithalatına bağımlılığı azaltmak ve doğal kaynaklardan gelen üretimi artırmak için bu yönde adımlarını arttırıyor. Yetkili makamlar, YEKA’nın Türkiye’nin dev temiz enerji projelerinin temeli olduğunu ve YEKA’larda yerlik şartının gerekliliğini vurguluyorlar. Ayrıca bu tarz projelerin hem Türkiye’nin enerji gücünü artırdığını hem de yerli üretimi güçlendirdiğini söylüyorlar.

Siemens Gamesa’nın CEO’su Ebru Çiçekliyurt, 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2019) panelinde, YEKA projesinin ilk türbin fabrikasının bu ay sonunda devreye alınacağını açıkladı. Çiçekliyurt, “Fabrikamızın inşaatı tamamlandı. Fabrika bu ayın sonunda üretime hazır olacak” dedi.

“Fabrika yıllık 100 adet rüzgar türbini motoru beşiği üretecek ve 500 kişiye istihdam sağlayacak.”

Çiçekliyurt, İzmir fabrikasının yıllık 100 adet rüzgar türbini motoru beşiği üreteceğini ve bunun yaklaşık 500 megawatt (MW) elektrik üretebilecek potansiyele tekabül edeceğini söyledi. Ardından  “Fabrikamız 40.000 metrekarelik bir sahada yer alıyor ve projenin tamamlanmasının ardından 500 kişiye istihdam sağlayacağını  düşünüyoruz”  diye ekledi.

Kalyon Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, ilk yeka ihalesinin ana odağının bu projenin finansman aşamasının gerçekleştirilmesi olduğunu belirterek, YEKA-RES-1 kapsamında açılacak fabrikanın 8 ila 10 ay içinde tam üretim kapasitesine ulaşacağını bildirdi.

Yıldırım, “Hepimiz bu projeyi yönettik. Ciddi sorunlarımız oldu, farklı açılımlar ve çözümler denedik. Finansman noktasında,  JP Morgan gibi bir bankayı aranjör gösterdik. Şimdi ulaştığımız noktadan memnun kaldık.” açıklamasında bulundu.

YEKA-RES-1 ihalesi kapsamında Kayseri-Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale ve Bilecik-Kütahya-Eskişehir bölgelerinde en az 50 MW büyüklüğünde santraller kurulacak . 1 milyar doların üzerinde yatırım alacak santrallerin devreye girmesiyle her yıl en az 3 milyar kWh elektrik üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon hanenin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgar enerjisi tarafından karşılanacak.

“Yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.”

Aynı zamanda kurulacak rüzgâr tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacaktır. Bu konuda tesislerde toplam 3.750 iş istihdamı sağlayacak.

Kaynak: Daily Sabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.