30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKA GES-3 İle İlgili Detaylar Belli Olmaya Başladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Yapılması planlanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesine ilişkin detaylar gelmeye başladı.

Bilindiği üzere geride bıraktığımız zaman içerisinde Türkiye’de Karapınar YEKA-1 GES (önlisansı alındı), YEKA RES-1 (önlisansı alındı), YEKA RES-2 (yarışması yapıldı, sözleşme imza sürecin) yarışmaları yapıldı. Aralık ayında ise YEKA GES-3’ün yapılması planlanıyor.

Edinilen bilgilere göre YEKA GES-3 kapsamında belirlenen bölgelerde her bir yarışma 10 MWe olmak üzere toplam bağlantı kapasitesi 1.000 MWe olacak şekilde 100 adet yarışma yapılması düşünülüyor.

YEKA GES-3’te Yerli Malı Kullanım Karşılığı Tahsis (YMKT) yöntemi uygulanacak. 15 yıllık bir sözleşme yapılarak Önlisans süresi sözleşmenin imzalanmasını takiben 24 ay, lisans süresi ise 30 yıl olacak. Bakanlık, inşaat süresinin ise lisanstan itibaren 22 ay olarak olmasını istiyor.

Yarışmayla ilgili diğer önemli hususlar ise şöyle;

-Yarışmaya sadece Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş tüzel kişi başvurabilecek,

– İş deneyimi şartı aranmıyor,

– Mali yeterlilik şartı aranmıyor,

-Yarışma ilanında yer alacak kilovatsaat başına elektrik enerjisi alım tavan fiyatı üzerinden açık eksiltme usulüne göre yapılacak, en düşük ve son teklife ulaşılınca sonlandıracak,

– YEKA’larda kurulacak güneş enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim tesisinde kullanılan güneş modülleri kristal (silisyum esaslı; tek/mono veya çok/poli), ince film, çok katmanlı veya çift yüzlü (bifacial) teknolojilerinden bir veya birkaçını içerebilir,

-Yerli Malı Belgeli Aksam ve Asgari Yerlilik oranları şu şekilde olmalı:

– Güneş modülü %60 ve üzeri, evirici (invertör) %51 ve üzeri, taşıyıcı yapı %51 ve üzeri, doğru akım (DC) güneş kablosu %51 ve üzeri yerli olması gerekiyor.

– Güneş modülünün ise verimi en az %18 olmalı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.