30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKA GES-1 ‘in Güneş Paneli Üretim Fabrikası İnşası Başladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Başkent OSB’de kurulan Entegre Güneş Enerjisi Fotovoltaik Panel Üretim Fabrikası için İşe Başlama Töreni düzenlendi.

Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş., Ankara’da 400 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin en büyük entegre güneş enerjisi fotovoltaik panel üretim fabrikasını kuruyor.

Kalyon Enerji Grubu, ilk  Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmasında (YEKA GES-1) en düşük teklifi vererek kazanan isim olmuştu. YEKA GES-1 çalışmaları kapsamında şirket tarafından Başkent OSB’de kurulan Entegre Güneş Enerjisi Fotovoltaik Panel Üretim Fabrikası için İşe Başlama Töreni düzenlendi.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan İşe Başlama Töreni’nde konuşan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kalyoncu, tam kapasiteyle Haziran 2020’de devreye alınacak fabrikada Ar-Ge merkezi ile birlikte bin 300 kişinin istihdam edileceğini açıkladı.

“1000 MW’lık bir yenilenebilir enerji santraliyle 1,5 milyon ton fosil ve karbondioksit salımı engellenecek.”

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi kapsamında güneşte şu anda yaklaşık 6 bin megavat kurulu güce ulaştığını ifade eden Kalyoncu, “Güneşte 10 yıl içinde 10 bin megavata çıkma stratejisi bulunuyor. Temiz enerji üretimiyle her bir kilovatsaatte 500 gram fosil karbondioksit emisyonu engellenecek. Bin megavatlık bir yenilenebilir enerji santraliyle 1,5 milyon ton fosil ve karbondioksit salımı engellenecek.” diye konuştu.

“1300 kişiye istihdam sağlanarak senede 500 MW güneş paneli üretilecek.”

Kalyoncu, panel üretimi ve Konya Karapınar’daki enerji üretimiyle birlikte yıllık 300 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceklerini kaydetti ve şunları aktardı:

“Avrupa’nın nadir fabrikalarından biri ve Türkiye’nin Ortadoğu’daki ilk entegre fabrikası olacağız. Bu fabrikada senelik 500 megavat kapasiteli güneş paneli üretimi gerçekleşecek. Avrupa’nın nadir fabrikalarından biri olacağız. Türkiye’nin Orta Doğu’daki ilk entegre fabrikası olacağız. Tüm aşamalarına kadar her bir hücrenin ekipmanı üretilecek. Burada 1300 kişiye istihdam sağlanacak.”

Bu fabrikada üretilen paneller Konya Karapınar’daki güneş enerjisi santralinde de kullanılacak…

Kalyoncu, Türkiye’nin ilk ve en büyük hücre fabrikası olan tesisin, önümüzdeki yıl Konya Karapınar’da 1.2 milyar dolar yatırımla yapmayı planladıkları güneş enerji santrali için üretim yapacağını söyledi.

Fabrikada Türkiye ve Avrupa’da benzeri olmayan ingot üretiminden hücreye kadar tüm panel safhalarını kapsayan üretim yapacaklarını belirten Kalyoncu, şöyle devam etti:

“Burası tamamen yerli üretime sahip entegre bir fabrika olacak. Türkiye’nin mili enerji yatırım politikasını desteklemek amacıyla iki yıl önce Konya Karapınar’da kurulacak güneş santrali için düzenlenen ihaleye girdik ve kazandık. Bugün söz verdiğimiz yüzde 60 yerli üretim şartını yerine getirebilmemiz için önemli bir gün.”

” İlk paneli 30 Nisan 2020’de üreteceğiz.”

Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Taşkın, tesiste ilk paneli 30 Nisan 2020 tarihi itibarıyla üretmeye başlayacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yaklaşık 30 adet büyük küçük panel üreticisi firma var. Ancak bunların tamamı sadece panel üretiyor. Hazır alınan hücreleri panel üzerine yerleştirerek basit bir üretim yapılıyor. Kalyon’un bu yatırımı ise entegre bir fabrika olarak burada ingot, wafer, hücre ve modül üretecek 4 fabrika kurulacak. Yani 4 fabrika aynı çatı altında dört dörtlük bir tesis yapacağız.” 

“China Electronic Technology Corporation ile birlikte çalışacağız.”

Çin’in en büyük teknoloji firmalarından China Electronic Technology Corporation ile birlikte çalışacaklarını belirten Taşkın, “Fabrikamızda kullanacağımız ekipmanların bir kısmını Çin’de üreteceğiz bir kısmını da Japonya ve Avrupa’da üreteceğiz.” dedi.

Bu projenin de zenginlik ve refah getireceğini temenni ediyorum.

China Electronic Technology Corporation firmasının Genel Müdürü Zu ise tören esnasında yağan yağmura atıfta bulunarak, “Geleneksel Çin kültürüne göre yağmur zenginliği temsil ediyor. Bu projenin de zenginlik ve refah getireceğini temenni ediyorum. Güçlü desteğinden dolayı Kalyon ekibine teşekkür ederim. İki ülke ilişkilerine önemli katkılar sunacak büyük bir tesis açıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu fabrikayla güneş enerjisini en verimli şekilde kullanma hayaline bir adım daha yaklaştık.”

Tasarım firması EDRI’nın Başkan Yardımcısı Yu da, “Yenilenebilir enerjinin güçlü gelişimi çevre kirliliğini azaltacak ve sürdürülebilir kalkınma ile insanlara güzel bir yaşam sunacaktır. Bu fabrikayla güneş enerjisini en verimli şekilde kullanma hayaline bir adım daha yaklaştık ve bunu başaracağız.” dedi.

Kaynak: Sabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.