30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKA-3’te Başlangıç Tavan Fiyatı Yükseltildi

ANKARA (Enerji Portalı)-YEKA-3 yarışmasında başlangıç tavan fiyatı ve teminat mektubu tutarları artırıldı. Her bir yarışma için başlangıç tavan fiyatı, kWh başına 45 kuruştan 95 kuruşa çıkarıldı. Teminat mektubu tutarı da 1 milyon TL’den 2 milyon TL’ye yükseltildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, rüzgar enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları bağlantı ve kapasitelerinin tahsisine ilişkin yarışmada (YEKA-3) düzenleme yaptı.

Resmi Gazete’de yer alan ilana göre, YEKA-3 yarışmasında “elektrik enerjisi alım tavan fiyatı alım süresi” başlıklı maddede yapılan düzenlemeyle, her bir yarışma için başlangıç tavan fiyatı, kWh başına 45 kuruştan 95 kuruşa çıkarıldı.

Düzeltme ilanıyla, yarışmanın kazanılması halinde 10 yıl süreli ve kısmen nakde çevrilebilir, limit dışı ve megavat cinsinden elektriksel kurulu güç için verilecek teminat mektubu tutarı da 1 milyon TL’den 2 milyon TL’ye yükseltildi.

YEKA-3 yarışma ilanının tanım maddeleri arasında yer alan elektrik enerjisi alım süresine ilişkin tanımda yapılan düzenlemeyle, söz konusu süreye; “üretilen enerjinin serbest piyasaya satış hakkının kullanılması durumunda, sözleşme imza tarihini takip eden 66. ayın bitiminden itibaren ilk 35 GWh miktarında elektrik enerjisinin iletim veya dağıtım sistemine verildiği süre” şeklinde diğer bir kriter eklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.