30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKA 2-GES ve YEKA 2-EDS İle İlgili GÜNDER Sektörel Toplantısı Yapıldı

ANKARA (Enerji Portalı) – GÜNDER sektördeki paydaşları ile bir araya gelerek geçtiğimiz günlerde yayınlanan YEKA-2 taslağı hakkında bir toplantı düzenledi.

GÜNDER Dernek Başkanı Faruk Telemcioğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Kutay Kaleli (GÜNDER), Mehmet İ. Özaydın (GÜNDER) ve Şahin Bayram (EDEAS) konuşmacı olarak yer aldı.

Toplantıda taslakta yer alan YEKA 2-GES ve YEKA 2-EDS ile ilgili maddeler irdelenerek paydaşların görüşleri alındı. YEKA 2-GES kapsamındaki görüşmeler sırasında öne çıkan konu başlıklar ise şöyle oldu:

  • Toplamda 1000 MW olarak belirlenen GES yatırımlarının 500 MW-300 MW-200MW olarak bölünmesinin sektöre olan katkısının az olacağı görüşü çoğunlukta oldu. 1000 MW’nin daha küçük miktarlarda bölünmesinin sektör için daha iyi olacağı önerisinde bulunuldu.
  • YEKA’ lardaki tekliflerin iletim ve dağıtım bölgelerine göre farklı fiyat teklifleri sunulmasının daha doğru olabileceği konusu tartışıldı.
  • Yerlilik koşulları ile gündeme gelen yerli hücre üretiminin şu anki koşullarda 1000MW’lık bir yatırımının ne kadarını karşılayabileceği tartışılarak mevcut hücre üretim kapasitesinin tespit edilmesi hususu gündeme getirildi.
  • Hücre verimleri ifadesinin gerekliliği tartışılarak hücre verimi ile koşul belirlenirken gelişen teknolojilerinin de dikkate alınması gerekliliği öne sunuldu. Paydaşlar tarafından verim konularında üst sınırdan ziyade alt sınır şartı konulması önerisinde bulunuldu.

YEKA 2-EDS kapsamındaki görüşmeler sırasında öne çıkan konu başlıklar ise şöyle oldu:

  • EDS yatırımının YEKA 2’nin kapsamı dışında tutularak ayrı bir ihale yapılmasının sektör için daha faydalı olabileceği konusu gündeme getirildi.
  • Taslakta yer alan şartlarda EDS teknolojisinin tanımının daha detaylandırılması gerektiği konusu üzerine konuşularak paydaşların bu konuda hem fikir oldukları tespit edildi.
  • EDS yatırımında, kamunun EDS yatırımındaki amacının ortaya koyarak teknoloji konusunu yatırımcıya bırakılması önerisi sunuldu.
  • Taslakta yer alan EDS yatırımı koşullarının yatırımcı için daha belirgin olması gerekliliğine dikkat çekildi.

GES ve EDS’ de ortak olarak öne çıkan konu ise; invertör koşullarında verim ve ömür koşularının daha iyi tanımlanması konusu üzerine öneride bulunuldu.

GÜNDER’in öncülüğünde yapılan toplantı esnasında yazılı ve sesli olarak kayıt altına alınan önerilerin bakanlığa sunulacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.