30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEKA-1 GES Ortaklarından Ayrılma Sinyalleri Geliyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Konya Karapınar’da 1000 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurma ihalesini kazanan Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha yollarını ayırmaya karar verdi. Taraflar, bu kararın gereğini yerine getirmek üzere müzakere sürecinin başlatıldığı belirtildi.

Konya-Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve 1000 MW kapasite tahsisli Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı YEKA-1 GES ihalesi, 2017 yılında yapılmıştı. İhaleyi, Kalyoncu- Hanwha Grubu 6.99 dolar cent/kilovatsaat teklifiyle kazanmıştı.

Proje kapsamında ortaklık, Türkiye’de yılda minimum 500 MW fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kuracaktı. Bu fabrikanın, 2 yıl içinde Ankara’da kurulması planlanmıştı. 10 yıl boyunca da Konya-Karapınar YEKA’da 1000 MW’lık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılması karara bağlanmıştı.

Kalyon Enerji ve Hanwha’nın, projeyi hayata geçirmek için 1.3 milyar dolar düzeyinde yatırım yapması öngörülmüştü. Ancak, proje öngörülen takvimde ve şekilde yürümedi. Kalyon ve Hanwha, yollarını ayırmaya karar verdi. Taraflar, bu konuda görüşmelere başladı. Kalyon’un, başka bir yabancı ortakla projeyi gerçekleştirmek için girişimlerde bulunabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Habertürk

1 Yorum

  • Ali Tatlısu dedi ki:

    Böyle olacağı biliniyordu , kimse için süpriz olmadı bu ihale baştan Yanlış ve Şaibeli bir ihale idi zaten . 1000 mW gücü 1 şirkete verme yerine 50 mW lık 20 Parça halinde organize edilip 20 şirkete hatta 25 mW lık dilimler halinde 40 parça halinde ihale edilseydi aradan geçen dönemde en az %70-80 i yapılmış olurdu ve şu an üretimde olurdu .
    Keza Ocak ayı içinde planlanan 500 mW GES ihalesi de bu nedenlerle iptal oldu . Enerji bakanlığı ve konunun diğer muhatapları bundan ders çıkarıp bu ihaleleri daha küçük dilimler halinde çıkarmalı ve de işin içinde kendi adamlarımız olsun hepsini bizimkiler alsın yaklaşımından vazgeçmeli . ihaleler daha şeffaf yapılmalı ve mümkün olduğu kadar fazla aktörün iş yapmasının önü açılmalı .
    Özetle Zihniyetler değişmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.