30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEK Kapasitesi İlk Kez Fosil Yakıtı Geçti

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – İngiltere’de yenilenebilir enerji kapasitesi, fosil yakıtları ilk kez geçti.

Imperial College London’dan Dr. Iain Staffell, İngiltere’deki yenilenebilir enerji kapasitesi son beş yılda üç katına çıkarken, fosil yakıtların kapasitesi santrallerin ömürlerinin sonuna ulaşması ve masraflı hale gelmesi gibi nedenlerle üçte bir oranında azaldığını belirtti.

İngiliz elektrik üretim ve tedarik şirketi Drax ile Imperial College London tarafından yapılan çalışmada Temmuz ve Eylül ayları arasında rüzgar, güneş, biyokütle ve hidroelektrik enerji kapasitesinin 41,9 GW’a ulaşarak, toplamda 41,2 GW’lık kömür, doğalgaz ve fuel oil santrallerinin kapasitesinin önüne geçtiği vurgulandı. Rakamları derleyen Imperial College London’dan Dr Iain Staffell İngiltere’nin yavaş ama emin adımlarla fosil yakıtlardan uzaklaştığını belirtti.

“Kömüre dayalı son altı santralin de en geç 2025’e kadar devreden çıkması gerekiyor”

Verilere göre 2018’in Eylül ayı sonu itibari ile ülkede rüzgar enerjisi alanındaki kurulu güç 7,2 GW’ı kıyı ötesi alanda olmak üzere 20,2 GW’a, güneş elektriği alanındaki güç 13,1 GW’a ve biyokütleye dayalı güç 3,2 GW’a ulaştı. Bununla birlikte aynı dönemde doğalgaza dayalı kapasite son 12 ayda 0,6 GW azalarak 27,7 GW’a, kömüre dayalı kapasite ise 3 GW azalarak 10,5 GW’a geriledi.

Çalışmada, ülkede halihazırda kapasite mekanizması içinde yer aldıkları için elektrik üretim faaliyetini sürdürebilen kömüre dayalı son altı santralin de en geç 2025’e kadar devreden çıkması gerektiği belirtildi.

Bununla birlikte 2018’in üçüncü çeyreğinde ülkede gerçekleşen elektrik üretiminde fosil yakıtlara dayalı üretimin payı %40,4 , yenilenebilir kaynakların payı %27,4 ve nükleer enerjinin payı ise % 24,1 oldu.

Kaynak : İklim Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.