30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEDAŞ’ın Düzenlediği Ar-Ge Proje Yarışmaları Ödüllendirildi

SAMSUN (Enerji Portalı) – YEDAŞ, düzenlediği AR-GE Proje yarışmaları ile İş Sağlığı ve Güvenliği kalitesinin artırılması ve verimlilik sağlanmasına yönelik çalışmalarıyla sektöründe dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

YEDAŞ Ar-Ge yarışmasında dereceye giren “Cam Elyaf Takviyeli Geri Dönüşümlü Plastik Kompozit Travers ve Konsolların Tasarımı ve Pilot Uygulama Yapılması Projesi” 2021 yılı Mart ayı içerisinde EPDK’ ya sunulmuştur. Mevcutta kullanılan demir veya betondan yapılan, iletkenlerin taşınmasını sağlayan şebeke envanterlerinde,  izolatörün kırılması veya sıkı bağ düşmesi sebebiyle enerjili hat traverse temas etmekte ve direk gövdesi enerjilenmektedir. Direğin ana gövdesinin enerjilenmesi ile şebeke arızaları, enerji kesintileri, can ve mal kayıpları meydana gelmektedir.

Mevcut dağıtım şebekesinde kullanılan alçak gerilim(AG) ve orta gerilim(OG) travers/konsolların cam elyaf takviyeli ve geri dönüşümlü plastikten oluşan kompozit malzemeden üretilmesi ile hafif, yalıtkan, yanmaya ve çevresel şartlara karşı dirençli, daha çevreci, güvenli, uygulaması kolay, uzun ömürlü ve düşük maliyetli ürünler geliştirilecektir. Ülkemizde ilk kez kompozit traversin üretileceği ve tamamen yerli imkanlarla hayata geçirilecek olan projede, mevcut izolatörlerin kullanıldığı ve izolatörlerin kullanılmadığı şeklinde iki farklı ürün tasarımı gerçekleştirilecektir. İzolatör kullanılmadan yapılacak tasarımda; yüksek yalıtkanlık özelliği ile izolatörlere ihtiyaç duymadan iletkenlerin taşınması sağlanacaktır.  Bu sayede daha hafif, güvenli, daha düşük maliyetli, montajı ve işletmesi kolay bir şebeke tasarımı oluşturulacak, izolatör kaynaklı arızalar önlenecek, aynı zamanda izolatör maliyetleri ortadan kaldırılacaktır.

İzolatörlü ve İzolatör Kullanılmayan Tasarım

Uluslararası şartnameler ve standartlar temel alınarak 12 adet alçak gerilim(AG) ve 10 Adet orta gerilim(OG) travers üretilecektir. Tasarım olarak üretilecek olan numuneler sahada analiz edilecek olup, teknik özelliklerine göre değerlendirilerek yaygınlaştırılması planlanmaktadır. İzolatör kullanılmayan AG-OG travers/konsollar için tip projeler hazırlanacak, TEDAŞ’ın onayına sunulacak ve sektöre yeni bir şebeke tertibi kazandırılacaktır. Ayrıca projemizde geri dönüşümlü plastik atık kullanılması ile sıfır atık strateji için önemli bir fayda sağlanacaktır.

‘AR-GE Çalışmalarını İnovasyona Çevirmiş Bir Şirketiz’

Rekabetçi koşullarda ‘Sürdürülebilir’ başarının sırrını Ar-Ge çalışmalarına verilen öneme bağlayan YEDAŞ, ‘Teknolojik Yatırımlarını’ hızlı bir şekilde sistemine entegre ediyor. YEDAŞ Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, “inovasyon hedefli projelerimizi hayata geçirerek, teknolojik yatırımlarımızı ‘İnovasyon’ başlığı altında gerçekleştiriyor, tüm çalışmalarımızda sürdürülebilir, kaliteli enerji ve kesintisiz hizmet misyonunu amaçlıyoruz” dedi.

Dereceye giren proje sahiplerine ödüllerini takdim eden Genel Müdür Bora, Ar-Ge ekibini kutlayarak başarılarının devamını diledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.