30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yatırım Kollarımız Hep Yenilenebilir Enerji Olacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap  ve Zorlu Enerji Jeotermal Enerji Santralleri Grup Müdürü Ali Er, Denizli’nin Sarayköy ilçesindeki Kızıldere 3 Santrali’nde bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, son 10 yılda enerjiye yaptıkları yatırımların 2 milyar doları bulduğuna dikkat çekti. Grubun jeotermale yaptığı yatırımların 1.5 milyar doları bulduğunu ve yatırım kollarının hep yenilenebilir enerji olacağını belirten Yüngül şöyle konuştu:

“Jeotermal başta olmak üzere hidroelektrik ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırımlarımıza, güneş gibi potansiyeline çok inandığımız temiz enerji kaynaklarını da adım adım ekliyoruz. Yeni nesil inovasyon ekonomisine odaklı iş modelimizle akıllı şebekeler ile evlerin ve şehirlerin enerjisini yönetecek, elektrikli araç kiralamadan elektrikli araç şarj noktalarına kadar uzanacak bir dizi akıllı sistemi hayata geçirmeye başlamış bulunuyoruz.”

“Jeotermalde yeni nesil iş modelleriyle hem bölgesel kalkınmaya hem sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağladık.”

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak da Zorlu Enerji’nin toplam kurulu gücünün 1.086 MW’a ulaşırken, Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 87’si, toplam kurulu gücünün ise yüzde 64’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandığını söyledi.  Sinan Ak, “Geçen yıl tamamlanan Kızıldere 3 ile jeotermal enerjideki kurulu gücümüzü 305 MW’a çıkararak bu alanda Türkiye’nin en büyük oyuncusu olduk. Jeotermalde; seracılık, konut ısıtması ve termal turizmi de içine alan döngüsel bir ekonomi oluşturarak hem bölgesel kalkınmaya hem sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan yeni nesil bir iş modelinin en güzel örneklerini sunuyoruz.” dedi.

“Yenilenebilir enerjide yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarımız devam ediyor.”

Zorlu Enerji’nin yurt içinde 119 MW’lık 7 hidroelektrik, 272 MW’lık 3 rüzgar, 305 MW’lık 4 jeotermal ve 3 doğalgaz santrali, yurt dışında Pakistan’da 1 rüzgar santrali ve İsrail’de 3 doğalgaz santrali bulunuyor.

Jeotermalde Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olduklarına dikkat çeken Ak, Türkiye’nin dışında Pakistan ve Ortadoğu’da da yenilenebilir enerjide büyümeyi planladıklarını ifade etti. Jhimpir’de Pakistan’ın ilk rüzgar santralinin ardından 100 megavatlık güneş enerjisi santrali kurduklarını belirten Ak, güneşte 200 megawatlık bir lisans için daha çalışma yürüttüklerini, ülkede 5 yıl içerisinde toplam 500 megawata kadar rüzgar ve güneş enerjisi yatırımına ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Katar’da da ülkenin ilk büyük ölçekli güneş enerjisi projesinin ihale sürecinde ön yeterlilik aldıklarını belirten Ak, haziran ya da temmuz ayında yapılacak ihalede rekabet eden tek Türk şirketi olduklarına dikkat çekti.

“Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. ve Trakya Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’ye Japon Mitsui’den yüzde 50’şer paylı ortak şirket kurma teklifi geldi.”

2.2 milyar dolar seviyesinde borcu olan Zorlu Enerji’nin bir süre önce borcu azaltmak için isse satışı ve ikincil halka arz planları kapsamında satışa çıkan Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. ve Trakya Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’ye Japon Mitsui’den yüzde 50’şer paylı ortak şirket kurma teklifi geldiğini söyledi. Üç yerli firmadan da satın alma teklifi aldıklarını belirten Sinan Ak, tüm bunları değerlendirdiklerini aktardı.

Sektörün genel borcunun nasıl kapatılabileceği ile ilgili ise Ak şunları aktardı:

“Sektördeki toplam sorunlu kredilerin 12 milyar -13 milyar dolar civarında. Sorunlu krediler için fon kurulacağını ve fonlara kreditör olacak her bir bankanın hissesi kadar ortak olacak.”

“Organize Jeotermal Sera Bölgesi ve GECO Projesi kapsamında çalışmalarımız hızla devam ediyor.”

Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap ise, şirketin jeotermal yatırımları hakkında bilgi verdi. Kındap, Kızıldere 1 santraliyle Sarayköy’ün ısıtmasını sağladıklarını, 3 bin konut konut eşdeğeri kaynak tahsisi yaptıklarını kaydetti.

Türkiye’de bir ilk olacak “Organize Jeotermal Sera Bölgesi” projesi ile sera bölgelerine ısıtma enerjisi sağlayacaklarını ve böylece 15 bin ton sebze üretilmesine katkı sağlayacağını belirtti. Kındap, ileride üzüm ve incir gibi tarım ürünlerinin kurutulması için de bir proje geliştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Fransa, İngiltere, İtalya, İzlanda, Almanya gibi ülkelerden toplam 18 kurum ile birlikte Horizon 2020 Programı kapsamındaki GECO Projesi kapsamında yürüttükleri çalışmalar ile sıfır atıkla enerji üretirken iklim değişikliği ile mücadeleye destek vermeyi ve kaynağın sürdürülebilirliğini amaçladıklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.