30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yatağan Artık Eski Yatağan Değil

MUĞLA (Enerji Portalı) – Bereket Enerji, Yatağan Termik Santrali’nin hava kalite raporlarını açıkladı. Muğla’daki Yatağan Termik Santralı özelleştirildikten sonra ilçede hava kalitesinin iyi bir seviyeye geldiği ve doğanın korunması amacıyla ağaçlandırma kampanyasının başlatıldığı bildirildi.

Muğla Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’nca yapılan denetimler ve ölçümler sonunda, Yatağan Termik Santrali’nin kullandığı kömür miktarının 2014 yılındaki özelleştirmeden sonra geçmiş dönemlere oranla yüzde 243 arttığı, buna rağmen ilçede hava kalitesinin önceki yıllara göre daha iyi bir noktaya geldiği bildirildi.

Yatağan’da ayrıca doğanın korunması amacıyla 3 yıl içinde 1,5 milyon adet ağaç dikiminin gerçekleştiği belirtildi. Yapılan açıklamaya göre, Santraldeki rehabilitasyon çalışmaları sonunda kömür kullanım kapasitesinin artmasına karşın bölgedeki hava kalitesinin giderek yükseldiği bildirildi.

“Kömür miktarı yüzde 243 arttı ancak hava kalitesi daha iyi bir noktada”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yatağan hava kalitesi ölçüm istasyonun verileri bir rapor haline getirildi. Yatağan Kaymakamlığı’nca Muğla Valiliği’ne gönderilen rapora ilişin değerlendirmede, 2015 ocak ayı ve 2016 ocak ayı Yatağan Termik Santrali’nin kullandığı kömür miktarının 2016’da bir önceki yıla oranla yüzde 243 arttığı, buna rağmen hava kalitesinin önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldiği memnuniyetle görülmüştür” denildi.

Yatağan genelinde, konut ve iş yerleri ile birlikte termik santralin verilerinin değerlendirildiği raporda, 2016 yılında kükürtdioksit oranının bir önceki yıla oranla yüzde 41 düştüğü vurgulandı. Yapıla açıklamada Yatağan’da insanı yaşatan ve çevreyi koruyan bir anlayışın ilke kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkıları, Muğla Valiliği, Yatağan Kaymakamlığı ve Mahalli İdare Kurulu’nun yoğun gayretleri sonucunda bölgede hava kalitesi yükselmiştir. Özelleştirmeden sonra Yatağan’da 3 yıl içinde içinde toplam 1 milyon 550 bin adet akasya, zeytin, fıstık çamı ve diğer ağaç türlerinin dikimi gerçekleştirilmiştir. Amacımız ekonomiye katkı sağlarken havası temiz, dokusu yeşil bir Yatağan çabalarına katkı sağlamaktır.”

“Yatağan artık eski Yatağan değil”

Açıklamada geçmişte yaşanan olumsuzlukların geride kaldığı belirtilerek : “Yatağan artık eski Yatağan değildir. Devlet, özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirilen ve örnek teşkil edebilecek bir termik santral Yatağan’a ve ülkemize kazandırılmıştır. İklim değişikliği ulusal eylem planında mevcut elektrik üretim santrallerinde yeni teknolojiler kullanılarak verimi yükseltmek ve üretim kapasitesini arttırmak için bakım, iyileştirme ve modernizasyon çalışmaları aralıksız sürdürülecektir. Santralde devir sonrası yapılan bakımlar sayesinde MWh başına karbon emisyonları ciddi oranlarda düşürülmüştür. Bununla birlikte, santralimizde önümüzdeki yıl yapacağımız modernizasyonlarla 2019 yılı sonrası yürürlüğe girecek olan yeni emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde çalışılacaktır. Böylece santralimizin verimi artacak olup, Avrupa standartlarında işletmecilik yapılacak, sera gazı salınımı azaltılarak iklim dostu bir yol izlenecektir.” İfadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.