30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YASKİ, Kurduğu GES İle Bir İlke İmza Attı!

YALOVA (Enerji Portalı) – YASKİ, Türkiye’de ilk, dünyada ise en büyük güneş enerjisi ile kendi elektriğini üreten arıtma tesisi projesini tamamlandı.

Yalova’nın bütün mesken atıklarının arıtmasını yaparak temizlenen suyu, derin deşarj sistemi ile denize veren Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği (YASKİ), arıtma havuzlarının üzerine 3 bin 360 güneş enerjisi paneli yerleştirildi.

YP Enerji A.Ş. tarafından 20 dönümlük havuzun üzerine panellerin kurulumu tamamlanan tesis 1 MW kurulu güçteki güneş enerjisi santralinin tesisin enerji ihtiyacının üçte birini karşılayacak.Yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olan tesis Ağustos ayında törenle açılacak.

yaski ges

“Kurulu güç anlamında dünyanın en büyük ülkemizin ise tek projesidir.”

Projenin 2 yıl önce başlatıldığını belirten YASKİ Birlik Başkanı Adnan Kırtay, projeyle ilgili şunları aktardı:

“Hayata geçirdiğimiz bu GES Projesi havuzlar üzerindeki kurulu güç anlamında dünyanın en büyük ülkemizin ise tek projesidir. Amerika’da bulunan ve bizden önce dünyanın 1 numarası olan tesis, 250 kilovat enerji üretirken bizim tesisimiz onun 4 katı, yani 1 megavat enerji üretimi gerçekleştiriyor. 2 yıldır hayata geçirmeye çalıştığımız proje, 6 ay süren panel yerleştirme çalışmaları sonucu tamamlandı. 4 havuz üzerine 3 bin 360 panel konuşlandırılmış durumda. Bu tesisten üretilen enerji ilk etapta ihtiyacımızın üçte birini karşılayacak. Arazi üzerine kuracağımız panellerle de tesisimizin enerji ihtiyacının 3’te 2’sini güneşten karşılayacağız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.