30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yapılcan Biyokütle Enerjisi Santrali Elektrik Üretimi İçin Gün Sayıyor

AKSARAY (Enerji Portalı) – Aksaray merkeze bağlı Yapılcan Köyü’nde kurulan 1,2 MW kurulu güce sahip biyokütle enerjisi santrali, geçici kabul alarak ticari elektrik üretimi hakkını elde etti.

Aksaray merkeze bağlı Yapılcan Köyü’nde kurulan 1,2 MW kurulu güce sahip Biyokütle Enerji Santrali (BES), geçici kabul alarak ticari elektrik üretimi hakkını elde etti.

Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’ye yapılacak olan her yatırımı aile olarak bir vatandaşlık görevi olarak gördüklerini dile getiren Yapılcan Enerji Yatırım ve Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can Yapılcan, yaklaşık 2 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirilen tesislerde yılda 8,4 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapılacağını belirtti.

“Günü kurtaran değil geleceği planlayan uzun vadeli stratejilerle enerjide bağımsız bir Türkiye ideali için bizde elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk.”

Bu yatırımla bitkisel ve hayvansal atıkları çevreci bir yöntemle bertaraf edileceğini anlatan Yapılcan, “Tesisimizde, ülke ekonomisi cari açığını büyüten önemli kalemlerden enerji maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlanacak. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sona erdirecek hamlelerin büyük ve güçlü Türkiye’nin en büyük teminatı olduğunun farkındayız. Şunu biliyoruz ki enerjide bağımsızlık demek güçlü bir ekonomi demek, enerjide bağımsızlık demek güçlü bir diplomasi demek, enerjide bağımsızlık demek güçlü bir ulusal güvenlik demek. Günü kurtaran değil geleceği planlayan uzun vadeli stratejilerle enerjide bağımsız bir Türkiye ideali için bizde elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk.” dedi.

Kendi faaliyetleri kapsamında ortaya çıkan bitkisel ve hayvansal atıklar değerlendirilecek…

Yapılcan Grup’un kendi faaliyetleri kapsamında ortaya çıkan bitkisel ve hayvansal atıkların değerlendirileceğini kaydeden Yapılcan, tesislerde üretecekleri elektriği 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren YEKDEM kapsamında satmaya başlayacaklarını belirterek, “Yapılcan BES’in yaklaşık 5-6 yılda yapılan yatırımı geri ödeyeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Polatlı’ya Hem Enerji Hem Gübre Üretimi Yapacak Biyokütle Enerjisi Santrali Kurulacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.