30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yapılamayan Lisanssız Üretim Santralleri İçin Kanun Teklifi Önerildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması hakkında bugün kanun teklifi verildi. Teklifte yapılamayan lisanssız üretim santralleri için de bir öneri yer aldı.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması önerisi torba kanun olarak meclis gündemine taşındı. Kanun teklifi içerisinde yapılamayan lisanssız elektrik üretim yatırımlarına tekrar bağlantı anlaşma süresi sağlanabilmesi dair öneri de yer aldı.

Teklifin içerisinde yer alan ilgili maddede yer alan ifadeler şu şekilde:

“MADDE 29 – 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.”

Lisanssız üretim projelerinde tüketim bağı kurulması

GEÇİCİ MADDE 25 – (I) Bu Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan faaliyetler kapsamında çağrı mektubu tarihiden bağlantı anlaşması süresi sonuna kadar tüketim-üretim bağı kopmuş olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde çağrı mektubuna esas abonelik ile en az aynı özelliklere haiz eski ve/veya yeni bir tüketim tesisi aboneliği ihdas ederek ilgili şebeke işletmecisine bildirmesi halinde bağlantı anlaşması süresi, söz konusu bildirim tarihini izleyen 120 günü kapsayacak şekilde kendiliğinden uzamış kabul edilir.”

Yapılamayan Lisanssız Üretim Santralleri hakkında verilen kanun teklifini okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/07/Yapılamayan-Lisanssız-Üretim-Santralleri.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.