30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Yamaç:“Hurda İthalatına Harcadığımız Kaynakla Üç Tane Yerli ve Milli Otomobil Fabrikası Kurabiliriz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  ELDAY, Türkiye’deki e-atık sorununa dikkat çekerek Türkiye’de yılda ortalama 500 bin ton e-atık çıktığını ve bu rakamın her yıl yüzde 10 arttığını ifade ediyor.

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, “2015 yılında toplam e-atık miktarımızın sadece yüzde 5’ini geri dönüşüm zincirine kazandırabildik. Oysa ithal ettiğimiz hammaddeye elimizdeki hurdalardan ulaşırsak, yurtdışına aktardığımız bu kaynaklarla üç tane yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz.” dedi.

Global E-Atık İzleme 2017 raporuna göre, Dünya genelinde 2016’da televizyon, buzdolabı, cep telefonu ve diğer elektrikli ürünlerden oluşan e-atık miktarı 44,7 milyon tona ulaştı. 4.500 Eyfel Kulesi’nin toplam ağırlığıyla eşdeğer olan bu rakamın 2021 yılına kadar 52,2 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor. Aynı rapora göre, e-atıkların toplam değerinin 55 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

Elektrikli ve elektronik eşya (AEEE) geri dönüşümünde Avrupa ülkeleri arasında Türkiye son sıralarda.

Yamaç: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre 28 bin ton e-atık geri dönüştürüldü. Bu rakam toplam atığın yaklaşık % 5’ine denk geliyor. Oysa aynı yıl Dünya’nın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn % 127,1 oranında AEEE geri dönüşümüyle tüm Avrupa Topluluğu (AB) ülkelerini geride bıraktı. AEEE geri dönüşümünde Lihtenştayn’ın ardından Bulgaristan % 96,5 ile ikinci, Hırvatistan % 58,3 ile üçüncü sırada yer aldı” diye belirtti.

Yamaç: “1 kilo demiri 2 kilo AEEE kullanarak üretebilmek mümkün.”

Geri dönüşümün hem doğayı ve geleceğimizi hem de milli servetimizi korumak adına çok önemli olduğunu hatırlatan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç: “Oysa ithal ettiğimiz hammaddeye elimizdeki hurdalardan ulaşırsak, yurtdışına aktardığımız bu kaynaklarla üç tane yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz. AEEE’ler geri dönüştürüldüğünde plastik, metal gibi kısımları fiziksel yollarla ayrılarak ikincil ham madde olarak piyasaya sürülüyor. Üretim girdisinde cevher ve fosil yakıtların kullanması yerine geri dönüştürülmüş hammaddelerin kullanılması, yeryüzü kaynaklarının korunmasında büyük rol oynuyor. 1 kilo demirin elde edilmesi için 200 kilo cevherin çıkarılması ihtiyaç duyulurken 2 kilo AEEE geri dönüşüm prosesinden elde edilen demir yeterli oluyor. Elektronik atıklarda bulunan değerli maddeler geri kazanıldığında enerji tasarrufu sağlanıyor, emisyon salınımı ve fosil yakıtların kullanımı da azalıyor.” diye ifade etti.

Floreasan diyip geçiyoruz ama…

Eski ürünlerin kullanımı enerji sarfiyatını arttırırken, atık halini almış elektrikli ve elektronik eşyaların uygun şekilde geri dönüştürülmemesi kurşun, cıva, brom ve krom gibi zehirli materyallerin salınımı dolayısıyla insan sağlığına ve doğaya zarar verdiğini anlatan Yamaç, “Örneğin 1 floresanın içerisinde bulunan cıva 30 bin litre suyu kullanılamaz hale getiriyor. Bir çay kaşığının 70’te 1’i civa bile 80 bin m²’lik göldeki suyu kirletip yaşayan balıkların yenmesini engelliyor. 80 bin m² ise Topkapı Sarayı’nın kapladığı alana eşit.” diyor.

AEEE Geri Kazanımı ile ilgili örnek bir proje: “Atıklar Orman Olsun”

Atıklar Orman Olsun Projesi ile ELDAY, e-atığı olan kişilerin kendilerine ulaşması halinde taşıma araç ve personelleri ile bulundukları yerden e-atığın teslim alınarak geri dönüştürme götürüyorlar. Bu kampanya ile geçen yıl 150 ton AEEE toplayarak bunlardan elde edilen gelirle 5 bin ağaç dikildiği öğrenildi.

Aynı zamanda ELDAY, ders kitaplarında  e-atık geri dönüşümü ile ilgili içeriklerin olması konusunda da MEB ile birlikte çalışmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir