30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yalova’ya 1 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali Geliyor!

YALOVA (Enerji Portalı) – Yalova’da atık su tesisi havuzunun üzerine kurulacak güneş enerjisi paneli Dünya’nın en güçlü santrali özelliğine sahip olacak.

Yalova’da atık suları temizleyen Yalova Atık Su ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri İşletme Birliği (YASKİ) tarafından 20 dönümlük havuzun üzerine 3 bin 300 adet güneş paneli yerleştirilecek. 5 milyon 700 bin TL’ye YP Enerji A.Ş.’ye ihale edilen ve 3 ayda tamamlanması planlanan tesis, üretecek enerji bakımında Dünya’nın en güçlüsü olacak. Projenin tamamlanmasının ardından üretilecek enerji tesisin yüzde 80’ini karşılarken, enerji maliyetini sıfıra indirecek.

YASKİ Binası’nda gerçekleştirilen temel atma törenine Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, “Proje 1 MW’lık bir santral. Türkiye’de havuzların üzerine kurulan ilk güneş enerji santrali olacak. Bu güçte de Dünya’da bir ilk. Bunun bir ufağı Amerika’da var, ama bu güçte değil. İnanıyoruz ki Türkiye’de bundan sonra arıtma tesislerine örnek olacaktır. Bu projeyi ciddi anlamda takip eden tanınmış kurumlar var. Umuyoruz bundan sonra da örnek proje olarak bütün tesislerde kurulmasıdır.” dedi.

2200 ağaca eşdeğer 725.331 kilogram karbonun atmosfere salınımı önlenecek…

Sistemin 20 dönümlük arazi üzerine kurulacağını ifade eden Özsümer, “Görünen havuzların üzerine kurulacak. Bu tip tesislerin en büyük gideri enerjidir. Bizim aylık 200-250 bin TL enerji giderimiz var. Bu proje hemen hemen bunun yüzde 80’inin karşılayacaktır. Zaten kalan kısmını da teşvik olarak kullandığımız enerjinin yüzde 50’sini yıl sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alıyoruz. Yani böylelikle enerji maliyetimiz sıfırın altına düşmüş olacak.

Proje maliyeti 5 milyon 700 bin TL karşılığında ihalemiz gerçekleştirildi. Normal süresi 4 ayda tamamlanması gerekiyor, ama biz 3 aya yetiştirmeye çalışacağız. 3 bin 300 adet güneş enerjisi paneli kurulacak.” diye konuştu.

“Tesisin özelliği, arıtma havuzlarının üzerine kurulu dünyadaki ikinci, Türkiye’deki ilk güneş enerjisi üretim tesisi olacak.”

YP Enerji A.Ş. Genel Müdürü Levent Yıldız, “Projenin startını bugün verdik. Yaklaşık 4 ay süresi var. Başkanımız bizden rica etti, 3 ayda bitirmeyi planlıyoruz. Tesis güneş enerji santrali. Tesisin özelliği, arıtma havuzlarının üzerine kurulu Dünya’daki ikinci, Türkiye’deki ilk güneş enerjisi üretim tesisi olacak. Dünya’da bundan daha önce yapılan santral bundan daha küçük. Biz Dünya’da en büyük güneş enerjisi santralini havuz üzerine kurmuş olacağız. Tesisin enerji ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayacak. Tabi burada güneşin durumu da çok önemli. 1008 kilowaat pik gücünde kurulum gerçekleştireceğiz. Havuzda geniş bir açıklık var burası çelik konstrüksiyonla kapatılacak. Üzerine güneş enerji panelleri yerleştireceğiz. Bizde projeyi tamamlayıp ülkemize enerji katacağız.” şeklinde konuştu.

Törenden önce bir panel düzenlendi…

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) Enerji Verimliği Haftası münasebetiyle bir panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer gerçekleştirdi. Derin deniz deşarjlı ve ön arıtma projesi ile 1 megawatt güneş enerjisi santrali temel atma töreninin bu haftaya denk gelmesinin çok güzel olduğunu ifade etti.

“Artık yenilenebilir enerji en ucuz. En ucuz olduğu için bir kooperatifin, belediyenin kendi enerjisini tamamen rüzgar, güneşten kurması başka harcamalara kaynak ayırması anlamına gelir.”

Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı ve Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar panelde bir sunum gerçekleştirdi. Uyar, yenilenebilir enerjinin yerelin bilgisi, kamu kuruluşlarının ve o bölgede yaşayanların sahiplenmesi ile olabileceğini ifade ederek, “Artık yenilenebilir enerji en ucuz. En ucuz olduğu için bir kooperatifin, belediyenin kendi enerjisini tamamen rüzgar, güneşten kurması başka harcamalara kaynak ayırması anlamına gelir.” dedi.

“Dünya’daki güneş enerjisi potansiyeli enerji tüketiminin 2850 katı, rüzgar enerjisi potansiyeli ise 200 katı.”

GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Azmi Aktacir, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bilgiler paylaştı. Güneş enerjisi potansiyeli, Dünya’daki enerji tüketiminin 2 bin 850 katı olduğunu vurgulayan Aktacir, “Rüzgar enerjisi potansiyeli ise Dünya’daki enerji tüketiminin 200 katı olarak değerlendirilmektedir. Dünyada birincil enerji tüketiminin yüzde 85’ini kömür, doğalgaz, petrol oluştururken, yüzde 15’ini yenilenebilir, hidroelektrik oluşturmaktadır. Türkiye’nin birincil enerji tüketimi yüzde 5 artarak 137,9 milyon ton petrol eşdeğerine (MTEP) ulaşmıştır.” diye konuştu.

Panelin ardından derin deniz deşarjlı ve ön arıtma projesi açılışı ile 1 megawatt güneş enerjisi santrali temel atma töreni gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.