30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yakıt Pili Teknolojileri Yaz Okulu Programı Gerçekleştirildi

NİĞDE (Enerji Portalı) – Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteği, Niğde Ömer Halisdemir ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin ortaklığı, Vestel Savunma Sanayi A.Ş. işbirliği ile Enerji Teknolojileri Yaz Okulu: Yakıt Pili Teknolojileri gerçekleştirildi.

Yaz okulu programına Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ile akademik personeller ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Çelik gerçekleştirdi. Doç. Dr. Selahattin Çelik konuşmasında, “Yakıt pili dünya için oldukça önemli bir konu. Bunun neden ve ne için önemli olduğunu eğitim programımızda göreceğiz. Verimli bir eğitim programı olmasını diliyorum.” dedi.

“KOP bölgesi potansiyeli ile dikkat çeken bir hale geldi.”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ise yaptığı konuşmasında, KOP Bölgesinin rüzgar enerjisi potansiyeli, HES’leri, Doğalgaz Çevrim Santralleri ve kömür potansiyeli ile ülkemiz enerji sektöründe son zamanlarda oldukça dikkat çeken bir hale geldiğini ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Akgül konuşmasının devamında, enerji potansiyellerini açığa çıkarmak ve bilimsel projelerle sektörü destekleyerek gençleri bu alanda yetiştirmek amacıyla KOP üniversiteleri olarak yoğun bir şekilde çalıştıklarını aktardı ve katılımcıları gelecek yıl Karaman’da ikincisi düzenlenecek olan “Enerji Verimliliği” programına davet etti.

“Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi hem Yakıt Pilleri anlamında hem de Fotovoltaik Teknolojileri anlamında Türkiye’deki sayılı araştırma laboratuvarlarından birine sahip.”

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar konuşmasında, üniversitenin bilimsel, teknolojik ve beşeri potansiyeline ve altyapısına paralel olarak yakıt pili teknolojileri ile ilgili çalışmalara yoğunluk verdiklerini belirtti.

Enerji, öncelikli alanlarımızdan diyen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin hem Yakıt Pilleri anlamında hem de Fotovoltaik Teknolojileri anlamında Türkiye’deki sayılı araştırma laboratuvarlarından birine sahip olduğunu vurgulayarak, bu alanlarda çalışan akademisyenler ve gençler için düzenlenen etkinliğin, ortak çalışmalar yapılabilmesi adına oldukça önemli olduğunu aktardı.

Kar, konuşmasının son kısmında bilimin özverili bir çalışma gerektirdiğini söyledi ve yaz okulunun hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Enerji Teknolojileri Yaz Okulu: Yakıt Pili Teknolojileri

28 farklı üniversiteden katılım sağlandı…

Yaz okulu programı 6-9 Ağustos 2019 tarihlerinde 28 farklı üniversiteden, 14’ü Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 32 akademisyenin, 20 lisansüstü öğrencinin ve 71 lisans öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.