30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yabancı Rüzgar Yatırımcısı YEKA ile İlgileniyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – ENERCON GmbH Genel Müdürü Hans-Dieter Kettwig, Türkiye’de rüzgar sektörüne yaptıkları ve yapacakları yatırımlar ile karşılıklı güvenin sağlandığını ve YEKA RES-2 ihalesi ile ilgilendiklerini belirtti.

Alman Enerji Şirketi ENERCON GmbH Genel Müdürü Hans-Dieter Kettwig, yaklaşık 20 yıldır Türkiye’nin enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Kettwig: “Türkiye’nin rüzgar sektörüne yaptığımız ve devam eden yatırımlarımızla karşılıklı güven sağladık. Şartname detayları yeni açıklanan YEKA Rüzgar Enerjisi Santrali-2 (YEKA RES-2) ihalesiyle ilgileniyoruz. Şartname kriterlerine yönelik detayların açıklanmasını bekliyoruz ve ihaleye girmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye’de enerji ve ekonomiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Türkiye’nin ekonomik anlamda zor bir dönemden geçtiğini ancak bu durumun üstesinden gelebileceğini dile getiren Kettwig, şunları kaydetti:

Almanya ve birçok ülke dönemsel olarak ekonomik güçlükler yaşadı ve yaşıyor. Önemli olan ülkelerin doğru ekonomi ve finans politikaları ile güçlükleri yenmesidir. Türkiye de bu dönemde gereken doğru adımları atacaktır. Özellikle sanayileşme ve yenilenebilir enerji politikalarındaki istikrarlı ve olumlu gelişmeler bu doğrultuda belirleyici etkenlerden birisi olacaktır. Türkiye’nin mevcut durumda yenilenebilir enerji yatırımlarını artırması ülkenin sanayileşmesi ve enerji arz güvenliğinin sağlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

“YEKA RES-2 ihalesiyle ilgileniyoruz”

Kettwig: “ENERCON olarak Türkiye’nin rüzgar sektörüne yaptığımız ve devam eden yatırımlarımızla karşılıklı güven sağladık. Bu bağlamda şartname taslağı yeni açıklanan YEKA RES-2 ihalesiyle ilgileniyoruz. Önümüzdeki dönemde şartname kriterlerine yönelik detayların açıklanmasını bekliyoruz ve ihaleye girmeyi düşünüyoruz.” diyerek Türkiye’de yatırım yapmaya istekli olduğunu belirtti.

“Türkiye kendini yenilenebilir enerji kapasitesini artırmaya adamış”

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Giles Dickson da Türkiye’nin rüzgar enerjisi konusunda kaynak ve yatırım ortamı açısından geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

15-20 yıldır yenilenebilir enerji yatırımlarını artırmak ve temiz kaynakların gücünü yükseltmek amacıyla mevzuat değişikliğine gidildiğini belirten Dickson, Türkiye’nin bu sayede yatırım ortamını cazip hale getirdiğini düşünüyor. Dickson: “Mevcut durumda yaşanılan döviz kurundaki değişimin Türk ekonomisinin önünde bir engel gibi gözüktüğü düşünebilir ancak Türkiye atacağı güçlü adımlarla bunu değiştirebilecek potansiyele sahip. Çünkü özellikle enerji sektöründe, Türkiye yenilenebilir enerjinin kapasitesini artırmaya kendini adamış görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“YEKDEM devam etmeli”

ENERCON Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Arif Günyar ise YEKA projeleri ile birlikte mevcut sektörün sürdürülebilirliği için YEKDEM mekanizmasının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Günyar, Türkiye’de işletmede olan birçok rüzgar enerji santralinde kapasite artışının mümkün olduğunu ifade ederek, “Mevcut işletmelerin kapasitelerini artırabilmesi sektöre ve yatırımlara hızlı ve ciddi bir canlılık getirecektir.” yorumunu yaptı.

Günyar, “Türk ve Alman mühendisler tarafından ortak yürütülen yeni ENERCON EP3 türbin modellerinin seri üretimi Türkiye’de gerçekleştirilecek. Türkiye ve Almanya’da bulunan üretim tesislerinde çalışmalar devam ediyor” dedi.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.