30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


WLPGA Regional Summit Turkey 2019, LPG Sektörüne Işık Tuttu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünya LPG Birliği tarafından Türkiye LPG Derneği’nin ev sahipliğinde WLPGA Regional Summit Turkey 2019, İstanbul’da düzenlendi. LPG endüstrisinin uluslararası temsilcilerini bir araya getiren zirvede 3 gün boyunca sektör tüm yanlarıyla ele alındı.

Dünya LPG Birliği (WLPGA) tarafından Türkiye LPG Derneği’nin evsahipliğinde düzenlenen WLPGA Regional Summit Turkey 2019 (Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi), 43 ülkeden yaklaşık 400 delegeyi ağırladı. 50’nin üzerinde uluslararası ve bölgesel konuşmacı ile sektörün tüm önemli başlıklarının masaya yatırıldığı Zirve, LPG endüstrisinin temsilcilerini bir araya getirdi. LPG’nin bu uluslararası buluşmasına, 50’si yabancı olmak üzere toplam 70 firma da katıldı.

İpragaz da WLPGA Regional Summit Turkey 2019’un ana sponsorları ve katılımcıları arasında yer aldı. Zirvede yer alan İpragaz standında, tüpgaz, dökme gaz, otogaz ürünleri ve güçlü markaları, bu uluslararası önemli platformda tanıtıldı. Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi’nin ulusal ve uluslararası açıdan çok önemli bir platform oluşturduğunu belirten İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, sektörün yüzlerce yabancı temsilcisinin Türkiye’ye zirve dolayısıyla ziyaretinin de önemine vurgu yaptı.

“LPG’nin kullanımı, doğa ve çevre dostu, temiz bir enerji olarak gelişmiş ülkelerde teşvik edilmektedir.”

LPG’nin böylesine önemli bir uluslararası buluşmasına ana sponsor olarak destek vermek ve yer almaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, şunları söyledi:

“Dünya LPG Birliği’nin ‘LPG: Düşük Karbonlu Dünya İçin Sürdürülebilir Enerji’ raporunda; LPG’nin, benzin, dizel ve elektriğe oranla sera gazı emisyonun çok daha düşük olduğu belirtilmektedir. Muadillerine oranla düşük karbon ve partikül salınımına sahip olan LPG’nin kullanımı, doğa ve çevre dostu, temiz bir enerji olarak gelişmiş ülkelerde teşvik edilmektedir.

LPG, depolanabilir, taşınabilir, verimli, kolay erişilebilir ve ekonomik olması gibi özelliklerinin yanı sıra 1000’e yakın farklı kullanım alanıyla sunduğu işlevselliği ile de farklı bir konuma sahip. Tüm bu nitelikleri ile LPG, küresel sürdürülebilirlik politikaları kapsamında enerji alanında değerlendirilmesi gereken çok önemli bir alternatif oluşturuyor.

‘LPG’nin bugün Dünya’da yılda 300 milyon tonun üzerinde tüketimi bulunuyor.’

Küresel olarak tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan LPG, üstün nitelikleri ile kullanımını her geçen gün arttırıyor. Konuttan otomotive, kimyadan tarıma, endüstriden turizme, kozmetikten eğlenceye kadar birçok sektörde 1000’e yakın kullanım alanı bulunan LPG’nin bugün Dünya’da yılda 300 milyon tonun üzerinde tüketimi bulunuyor. Küresel pazarda LPG kullanımının alanlarına göre 2017 yılındaki dağılım ise %44 ev, %28 kimya, %10 sanayi, %9 taşıma, %8 rafineri ve %1 tarım sektörlerinden oluşuyor.

‘Türkiye’de 2018 yılında 4.146.448 tonluk LPG tüketildi.’

Türkiye’de ise 2018 yılında 4.146.448 tonluk LPG tüketiminin, %79,18’i otogaz, %18,09’u tüplü ve %2,73’ü ise dökme segmentinde gerçekleşti. Türkiye, ev, tarım, endüstri ve taşımacılık kullanımı baz alındığında Dünyanın en büyük 11’inci LPG pazarı. Avrupa’nın ise en büyük 2’nci pazarı konumundayız. Otogaz segmentinde ise 3.283.170 tonluk hacmimizle, Dünyanın en büyük ikinci pazarıyız. 4.7 milyonu aşkın LPG’li araç sayımızla ve 10 bini aşkın otogaz ikmali yapılan istasyon sayımızla, bu alanlarda da Dünyada birinci sıradayız.

‘LPG, en çok evlerde tüketiliyor.’

Küresel LPG pazarını büyük bir oranla ev (domestik) kullanımı domine ediyor. 2017 yılı verilerine baktığımızda; LPG’nin ev kullanımında ülke bazında ilk 3 sırada bulunan Çin, Hindistan ve ABD, 132 milyon tona yaklaşan dünyadaki tüm domestik kullanımının neredeyse yarısını oluşturuyor. LPG’nin ev kullanımında yıllık kişi başı tüketimi 60 kilonun üzerinde olan ülkeler varken, Türkiye’de ise bu rakam 10 kilo civarında.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.