30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


WindEurope’dan; Türkiye, Kara Rüzgar Enerjisi Payı Açıklaması

İSTANBUL (Enerji Portalı)-WindEurope Avrupa Rüzgâr Enerjisi Araştırması’na göre, Avrupa 2021’de 17,4 GW yeni rüzgâr enerjisi kapasitesi kurarak, toplam kapasitesini 236 GW’a çıkardı.

WindEurope tarafından Avrupa ve çevre ülkelerdeki rüzgâr enerjisi gelişimini inceleyen 2021 yılı Avrupa Rüzgar Enerjisi Araştırması’na göre, Avrupa geçtiğimiz yıl 17 GW kurulu güç devreye alarak, toplamda 236 GW rüzgâr kapasitesine ulaştı. WindEurope’a göre, ekonomik ve küresel tedarik zinciri sorunları sebebiyle Avrupa’nın yıllık hedeflerine ulaşması gecikti.

Avrupa’da yeni rüzgâr kapasitesinin yüzde 81’i kara rüzgârı olurken, en çok yeni rüzgâr yatırımları gerçekleştiren ülkeler sırasıyla İngiltere, İsveç, Almanya, Türkiye ve Hollanda oldu.

WindEurope Yıllık İstatistiklerine göre, AB’nin önümüzdeki beş yıl içinde yılda ortalama 18 GW yeni rüzgâr santrali inşa etmesini bekleniyor ancak bu hedef 2030 için belirlenen yüzde 40 yenilenebilir enerji hedefi için yeterli değil.

WindEurope önümüzdeki 5 yıl içinde yeni tesislerin dörtte üçünün hala kara rüzgârı olacağını tahmin ederken, bu süreçte en fazla rüzgâr kapasitesinin Almanya’da kurulmasını öngörüyor. Almanya’yı da İngiltere, Fransa, İspanya ve İsveç takip ediyor.

En güçlü kara türbinleri ortalama 5,1 MW ile Türkiye’de kuruldu

Avrupa belirlenen hedeflerin gerisinde kalırken, Türkiye kara rüzgârında 1400 MW yeni kapasite ile en çok kurulum gerçekleştiren ülkeler arasında yer aldı. Rapora göre, Avrupa’da kurulan türbinlerin boyutu ve türü, ülkeler arasında önemli ölçüde farklılık gösterirken, ortalama 5.1 MW güç derecesiyle en güçlü kara türbinleri Türkiye’de kuruldu. WindEurope öngörülerine göre Türkiye, önümüzdeki 5 yıl içinde 5,6 GW kurulumla AB dışındaki en büyük kara pazarı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.