30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Volkswagen’in Yapacağı Yatırım Tartışmalara Neden Oldu

MANİSA (Enerji Portalı) – Volkswagen’in Manisa’da kurmak istediği üretim tesisi çevresel endişelerden dolayı tartışmalara sebep oldu.

Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye’de önemli bir yatırım için hazırlık yapıyor. Son safhasına gelindi. Manisa’da kurulacak üretim tesisi için sağlanan teşvikler de verildi. Volkswagen, Manisa yakınlarında 943.5 milyon lira sermayeli bir şirket kurdu. Bu şirket 1.4 milyar Avro tutarında fabrika yatırımı yapmayı planlıyor.

22 yılda Türkiye’nin otomotiv sektöründe ilk doğrudan yabancı yatırımı olacak fabrikada yılda 300.000 adet araç üretim kapasitesine sahip olacak ve 4000 kişiye istihdam sağlayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Tesis kurulum hazırlarına devam ederken Volkswagen’in çevresel ihlaller içinde bulunması endişe duyulmasına neden oldu. Özellikle gelişmiş ülkelerde otomotiv endüstrisi, çevresel endişeler doğrultusunda kendini dönüştürmesi için artan baskılar altında.

ABD Çevre Koruma Ajansı, Volkswagen’in emisyon testlerini yanıltmak için cihaz kullandığını tespit etti…

ABD Çevre Koruma Ajansı 2015’de Volkswagen’in emisyon testlerini yanıltmak için cihaz kullandığını belirledi. Şirket, başlangıçta inkar etmesine rağmen,  dünya çapında 11 milyon dizel motorda mevcut emisyonu düşük gösteren bir yazılım kullandığını kabul etti. Geçen hafta, bir Alman mahkemesi, yaklaşık 450.000 müşteriyi ilgilendiren ve araçların alış bedellerinin tümünün Volkswagen’den iadesini isteyen bir yargılama başlattı.

Volkswagen,  ABD’de yaklaşık 475.000 araç sahibinin her birine 10. 000 dolara kadar tazminata ek olarak ABD makamları ile yaklaşık 15 milyar dolarlık uzlaşma sağladı.

AB emisyon hedefini 95 gram/km olarak belirledi…

Otomotiv emisyonunu kontrol altında tutmak için Avrupa Birliği, 2021 yılından itibaren ortalama emisyon hedefini,  yeni arabalar için kilometre başına 95 gram karbondioksit olarak belirledi. 2025 ve 2030 için emisyon miktarı daha düşük öngörüldü. Bu tür şartlar Türkiye’de araba satışlarında uygulanmıyor.

Yatırımın AB rekabet mevzuatına uygun olup olmadığının araştırılması da isteniyor…

Diğer taraftan, Avrupa Parlamentosu’ndan bir grup milletvekili, Ankara’nın yılda 40.000 adet araç satın alma garantisine ilave olarak şirkete 400 milyon Avro tutarında teşvikler sağladığını iddia ederek, Volkswagen’in yatırım planının AB rekabet mevzuatına uygun olup olmadığının araştırılmasını AB Komisyonundan istedi.

Girişimin destekçilerinden biri Alman Yeşiller Partisi’nden Reinhard Butikofer,  Volkswagen’in Türkiye’de yatırım kararının, fabrika için diğer rakip AB üyesi Bulgaristan’a zarar verdiğine inanıyor.

Çevresel uygulamalar elektrikli araçlara yönlendiriyor…

197 ülke tarafından imzalanan ve Kasım 2016’da yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması, dünyanın sıcaklığını sanayi öncesi dönemdekinin 2 derece daha altında tutmayı hedefliyor. Bu anlaşma, 2050 ve 2100 yılları arasında bir noktadan başlayarak, insan faaliyetinden kaynaklanan sera gazı salınımı miktarının doğal olarak emilebilir seviyelerde sınırlandırılmasını öngörüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’na göre, Paris İklim Anlaşması’nın hedefini elde etmek için elektrikli araba sayısının 2040’a kadar 600 milyon adede ulaşmasına ihtiyaç duyulacak.

Fransa ve İngiltere 2040 yılına kadar tüm benzinli ve dizel arabaların satışını yasaklamayı planlanıyor…

Türkiye’nin önemli ihracat pazarı olan Avrupa ülkeleri, bu tür dönüşüm stratejileri için milli hedefler belirliyor. Fransa ve İngiltere 2040 yılına kadar tüm benzinli ve dizel arabaların satışını yasaklamayı planlanıyor. Avusturya, Danimarka, İrlanda ve Portekiz elektrikli arabaya ilişkin diğer ara hedefler belirledi. Almanya,  değişken bir karbon vergisi uygulamayı düşünüyor ve 2022 yılına kadar trafikte bir milyon elektrikli araca sahip olmayı planlıyor.

Kaynak: Al Monitor

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.