30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Volkswagen’den Araç Sahipliğinde Çığır Açacak Hizmet

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Geleneksel araç sahipliğinin ötesine geçmeye çalışan Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Berlin’de yeni bir e-mobilite araba paylaşımı hizmetinin lansmanını doğruladı.

Volkswagen, 2019’un ikinci çeyreğinde 1.500 e-Golf otomobilinin Almanya başkentinin sokaklarına aktarılacağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, iki yıl içinde şehirde bulunan elektrikli araç sayısının 2 bine çıkacağı belirtilerek, 2020 yılına kadar Almanya’daki diğer şehirler ile Avrupa’nın diğer bölgelerinde ve Kuzey Amerika’daki seçkin lokasyonlarda hizmet sunulacağı kaydedildi.

Şirket, talep üzerine araçlar için Avrupa’da yüzde 15’lik bir yıllık büyüme öngördü. Araba paylaşımı, daha genç müşterileri öngören otomobil firmaları için önemli bir oyun haline geldi.

BMW, kendi mobilite hizmetini üretmek için Daimler’in Mercedes markası ile işbirliği kurmaya hazırlanırken, Fransız otomobil üreticileri PSA ve Renault, Paris’te elektrikli araç kiralama hizmeti vermek için yarışıyor.

Volkswagen, elektrikli araçların her birinin, bulut tabanlı işletim sistemine yolculukların uzunluğu ve süresi gibi müşterilere ait kişisel verilerin iletileceğini kaydetti.

VW Yönetim Kurulu Üyesi Juergen Stackmann, platformun her yıl 5 milyon yeni müşteriye ev sahipliği yapması beklendiğini belirterek, VW’nin ekosistemine birkaç milyar avro yatırdığını, ancak şimdi işe yarayacak yeni ortaklıklar kurması gerektiğini söyledi.

Stackman, otomobillerini bulut tabanlı sunucuya güvenli bir şekilde nasıl bağlayacağına yardımcı olacak önemli bir birleşme ve satın alma duyurusunun önümüzdeki aylarda açıklanacağını açıkladı.

Bu yılın sonunda, ikinci bir ortaklığın ortaya çıkmasının beklendiğini aktaran Stackmann, Volkswagen’in yeni servis paketinin müşterileriyle nasıl etkileşime girebileceğine odaklanacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.